Chcąc zdefiniować formatowanie tabeli w języku CSS w taki sposób, aby wiersz, który jest aktualnie wskazywany kursorem myszy, został wyróżniony np. innym kolorem, należy zastosować
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Pseudoklasa :hover jest techniką CSS, która pozwala na zastosowanie stylów do elementu, gdy użytkownik na niego najedzie kursorem myszy. Dzięki temu można w prosty sposób wyróżnić wiersze tabeli, co zwiększa interaktywność i czytelność danych. W przypadku tabeli, aby wyróżnić aktualnie wskazywany wiersz, należy użyć reguły CSS, która odnosi się do elementu <tr> (wiersza tabeli) z zastosowaniem pseudoklasy :hover. Przykładowy kod CSS może wyglądać następująco: table tr:hover { background-color: #f0f0f0; } co spowoduje, że tło wiersza zmieni się na jasno szare, gdy kursor myszy znajdzie się nad tym wierszem. Taki sposób formatowania jest szczególnie przydatny w przypadku długich tabel, które mogą być trudne do przeglądania. Pseudoklasa :hover jest powszechnie stosowana w projektowaniu stron internetowych, w zgodności z W3C CSS Specification, co zapewnia jej szeroką kompatybilność z różnymi przeglądarkami. Warto także zauważyć, że można łączyć pseudoklasę :hover z innymi selektorami, aby uzyskać bardziej zaawansowane efekty wizualne.
Odpowiedzi, które nie dotyczą zastosowania pseudoklasy :hover, są nieadekwatne w kontekście wyróżnienia wiersza tabeli podczas najeżdżania na niego kursorem. Pseudoklasa :visited jest używana w przypadku linków, aby stylizować te, które zostały już odwiedzone przez użytkownika. Nie ma zastosowania w kontekście tabeli ani interakcji z wierszami, gdyż nie wpływa na elementy, które nie są linkami, a jej użycie w tym kontekście nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Pseudoelement :first-line odnosi się do pierwszej linii tekstu wewnątrz elementu blokowego, co również jest nieodpowiednie w przypadku tabeli, gdyż nie ma możliwości stosowania go do wierszy, a jego zastosowanie jest ograniczone do stylizacji tekstu, a nie całych wierszy. Nowy selektor klasy dla wiersza tabeli, choć może wydawać się przydatny, wymagałby dodatkowego przypisania klas do każdego wiersza w HTML, co czyniłoby proces bardziej skomplikowanym i mniej efektywnym w porównaniu do prostoty użycia pseudoklasy :hover. W rezultacie, żadna z powyższych odpowiedzi nie może prawidłowo spełnić wymagań dotyczących wyróżnienia wiersza tabeli w momencie najeżdżania na niego kursorem.