Agencja reklamowa zaprosiła swoich pracowników na "burzę mózgów" w celu zgromadzenia pomysłów na nowe opakowanie dla jednego z produktów, sprzedawanych przez kluczowego klienta agencji. Maksymalną efektywność stosowania tej techniki badań marketingowych może ograniczyć
Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Krytykowanie pomysłów jest jednym z kluczowych czynników, które mogą ograniczać efektywność burzy mózgów. Proces ten opiera się na zasadzie swobodnej wymiany myśli, w której każdy uczestnik ma prawo swobodnie dzielić się swoimi pomysłami bez obawy przed ich oceną. Krytyka w trakcie takiej sesji może skutkować zniechęceniem uczestników i ograniczeniem ich kreatywności. W praktyce, gdy uczestnicy boją się, że ich pomysły zostaną odrzucone lub skrytykowane, są mniej skłonni do dzielenia się innowacyjnymi koncepcjami. Z tego powodu jedną z najlepszych praktyk w pracy nad kreatywnym rozwiązywaniem problemów jest wprowadzenie zasad, które promują otwartość i akceptację dla wszelkich propozycji, nawet tych najbardziej nietypowych. Przykładowo, zastosowanie techniki 'yes, and...' w burzy mózgów, w której uczestnicy dodają do pomysłów innych, zamiast je krytykować, może prowadzić do bardziej złożonych i innowacyjnych rozwiązań. W ten sposób, krytyka pomysłów ogranicza swobodę twórczą i powinna być eliminowana w początkowych etapach generacji pomysłów.
Zniechęcanie do łączenia pomysłów to podejście, które nie sprzyja kreatywności. W rzeczywistości, wspieranie synergii pomiędzy różnymi pomysłami jest kluczowe dla uzyskania innowacyjnych rozwiązań. Gdy uczestnicy są zniechęcani do łączenia swoich idei, to mogą nie dostrzegać potencjalnych korzyści płynących z kooperacji oraz współpracy. W wielu przypadkach, najlepsze pomysły powstają na skutek interakcji między różnymi koncepcjami, co jest zgodne z zasadami kreatywności zdefiniowanymi przez badaczy, takich jak Edward de Bono. Kolejną z odpowiedzi, która wydaje się nieprawidłowa, jest popieranie pomysłów. W rzeczywistości, pozytywne wsparcie dla pomysłów może sprzyjać atmosferze kreatywności, pod warunkiem że nie prowadzi to do pomijania krytycznej analizy. Jednakże, nadmierne popieranie bez konstruktywnej krytyki może prowadzić do grupowej myśli i pomijać ważne aspekty, które wymagają rewizji. Nakłanianie do ulepszania pomysłów również jest praktyką pozytywną, która może przynieść korzyści w kontekście rozwijania idei, ale w początkowej fazie burzy mózgów kluczowe jest, aby uczestnicy czuli się swobodnie w dzieleniu się wszelkimi pomysłami, bez obawy przed oceną. Dlatego krytyka pomysłów w kontekście burzy mózgów jest czynnikiem, który może znacząco ograniczyć kreatywność i innowacyjność w grupie.