Kwalifikacja: ELE.11 - Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Na podstawie zamieszczonego fragmentu instrukcji obsługi kotła na pellet wynika, że jeżeli kocioł nie pracuje dłużej niż 24 godziny to z paliwa.

Fragment instrukcji obsługi kotła na pellet z automatycznym podawaniem paliwa
Eksploatacja i konserwacja kotła:
1. Należy dbać o regularne dopełnianie paliwa. Jeśli w zasobniku znajduje się mała ilość paliwa, musi ono być od razu uzupełnione.
2. Podczas ciągłej pracy kotła poleca się raz na miesiąc wyczyścić powierzchnię wymiany ciepła korpusu kotła (ściany boczne komory spalania, rury wymiennika itp.). W czasie eksploatacji dochodzi do zanieczyszczeń powierzchni wymiany ciepła, co powoduje obniżenie sprawności kotła i większe zużycie paliwa.
3. Należy dbać o dokładną szczelność kotła (drzwiczki do komory spalania, pokryw rewizyjnych itp.).
4. Jeżeli kocioł nie pracuje dłużej niż 24 godziny (np. po sezonie grzewczym), powinien bezwzględnie zostać oczyszczony, a zasobnik paliwa oraz mechanizm podający opróżniony z paliwa.
5. Należy dbać o niską twardość wody, tak aby nie przekraczała 7 pH. Używanie wody o większej twardości prowadzi do osadzania się kamienia kotłowego , obniżenia sprawności kotła i przepalenia elementu grzejnego wodnego.
6. Nie spuszczać wody z kotła z instalacji w okresie letnim.
7. Kocioł powinien być eksploatowany przy różnicy temperatur zasilania i powrotu w zakresie 10÷15°C z temperaturą powrotu nie mniej niż 55°C. Podczas pracy kotła poniżej 55°C, może dojść do roszenia wymiennika stalowego (zwłaszcza przy króćcu powrotu i w pobliżu kanału spalin przed czopuchem), co jest powodem zwiększonej korozji i skrócenia żywotności kotła.

Odpowiedzi