Cięcie płyt g-k nożem

Słownik kwalifikacji BUD.11 - Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych

Do cięcia płyt gipsowo-kartonowych w linii prostej najczęściej używa się noża monterskiego/noża do płyt g-k. Nie przecina się całej płyty jak drewna. Wystarczy naciąć warstwę kartonu, przełamać rdzeń gipsowy i przeciąć karton z drugiej strony.

Dlaczego używa się noża?

Płyta g-k składa się z rdzenia gipsowego obłożonego kartonem. Przy cięciu prostym nie ma potrzeby stosowania pilarki ani wyrzynarki, ponieważ powodowałyby one dużo pyłu i mogłyby poszarpać krawędź. Nóż daje szybkie, czyste i bezpieczne cięcie.

Podstawowa kolejność pracy

  1. Odmierzyć wymagany wymiar na płycie.
  2. Przyłożyć łatę, poziomicę lub metalową prowadnicę.
  3. Naciąć karton nożem wzdłuż prowadnicy.
  4. Przełamać płytę wzdłuż nacięcia.
  5. Przeciąć karton po drugiej stronie.
  6. W razie potrzeby wyrównać krawędź strugiem lub tarnikiem.

Kiedy używa się innych narzędzi?

  • Wyrzynarka – do otworów, łuków i nieregularnych kształtów.
  • Otwornica – do okrągłych otworów, np. pod puszki instalacyjne.
  • Piła ręczna lub brzeszczot – pomocniczo przy nietypowych docinkach.
  • Pilarka tarczowa – zwykle nie jest zalecana do zwykłego cięcia płyt g-k, bo mocno pyli.

Zapamiętaj

Na egzaminie zawodowym przy pytaniu o cięcie płyt gipsowych/gipsowo-kartonowych w linii prostej poprawną odpowiedzią jest nóż.