Gotowanie na parze to metoda obróbki cieplnej, w której produkt nie jest zanurzony w wodzie, lecz ogrzewany parą wodną. Jest to jedna z najczęściej zalecanych technik w diecie łatwostrawnej, ponieważ nie wymaga dodatku tłuszczu i nie powoduje powstawania ciężkostrawnej, przypieczonej skórki.
Dlaczego jest łatwostrawne?
- potrawa nie nasiąka tłuszczem,
- produkt zachowuje delikatną strukturę,
- ogranicza się straty składników mineralnych i witamin rozpuszczalnych w wodzie,
- nie powstają związki typowe dla smażenia i silnego przypiekania.
Zastosowanie w gastronomii
Na parze można przygotowywać m.in.:
- warzywa, np. marchew, cukinię, brokuły,
- ryby,
- delikatne mięsa drobiowe,
- pulpety i klopsiki,
- niektóre desery dietetyczne.
Znaczenie egzaminacyjne
W pytaniach dotyczących diety łatwostrawnej gotowanie na parze jest odpowiedzią prawidłową, jeśli występuje w zestawie z inną delikatną techniką, np. pieczeniem w folii. Należy odrzucać odpowiedzi zawierające smażenie, odsmażanie lub duszenie z dodatkiem tłuszczu.