Pytania pomocnicze - PGF.05
Drukowanie cyfrowe i obróbka druków - pytania pomocnicze rozwijające tematy z pytań egzaminacyjnych. Łącznie: 955. Strona 13 z 16.
Dlaczego tusz UV jest odporny na warunki atmosferyczne?
Po utwardzeniu promieniowaniem UV tworzy trwałą warstwę na podłożu. Dzięki temu wydruk jest odporniejszy na wilgoć, promieniowanie słoneczne i ścieranie.
Na czym polega utrwalanie tuszu UV?
Tusz UV jest utwardzany światłem ultrafioletowym emitowanym przez lampy UV lub LED UV. Proces zachodzi bardzo szybko, bez klasycznego schnięcia przez odparowanie.
Do jakich wydruków najczęściej stosuje się tusze UV?
Stosuje się je do reklam zewnętrznych, tablic, szyldów, naklejek, płyt PVC, dibondu i innych podłoży wymagających trwałości.
Dlaczego farby wodne nie są najlepszym wyborem do długotrwałej ekspozycji na zewnątrz?
Farby wodne są mniej odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Częściej stosuje się je do wydruków wewnętrznych.
Czym tusz UV różni się od tuszu solwentowego?
Tusz UV utrwala się światłem ultrafioletowym, a solwentowy schnie przez odparowanie rozpuszczalnika. Oba mogą być stosowane w druku zewnętrznym, ale w tym pytaniu właściwą odpowiedzią jest tusz UV.
Czy laminowanie może zwiększyć trwałość wydruku zewnętrznego?
Tak, laminowanie dodatkowo chroni powierzchnię przed ścieraniem, promieniowaniem UV i wilgocią. Jest często stosowane przy naklejkach i grafikach narażonych na intensywną eksploatację.
Na czym polega technologia termodruku?
Termodruk polega na przeniesieniu warstwy dekoracyjnej z folii na podłoże za pomocą rozgrzanej formy, nacisku i odpowiedniego czasu docisku.
Jaką folię stosuje się w hot-stampingu?
Stosuje się folię hot-stampingową, np. złotą, srebrną, pigmentową, holograficzną lub inną folię efektową przeznaczoną do termicznego transferu.
Dlaczego w termodruku stosuje się wypukłą formę?
Wypukła forma dociska folię tylko w miejscach wzoru, dzięki czemu efekt dekoracyjny zostaje przeniesiony punktowo na okładkę lub inne podłoże.
Czym różni się folia hot-stampingowa od zwykłej folii metalizowanej?
Folia hot-stampingowa ma warstwę przeznaczoną do transferu pod wpływem temperatury i nacisku. Zwykła folia metalizowana nie musi nadawać się do takiego procesu.
Do jakich produktów najczęściej stosuje się termodruk?
Termodruk stosuje się do uszlachetniania okładek, zaproszeń, wizytówek, opakowań, dyplomów i druków reklamowych o podwyższonym standardzie.
Jakie parametry wpływają na jakość hot-stampingu?
Najważniejsze są temperatura formy, siła nacisku, czas docisku, rodzaj folii, jakość podłoża oraz dokładność ustawienia formy.
Dlaczego format A3 nie wystarcza do wydruku pracy o wymiarach 300 × 420 mm?
Format A3 ma wymiary 297 × 420 mm, więc jest o 3 mm za wąski. Dodatkowo nie daje zapasu na pełne zadrukowanie i obróbkę.
Jakie wymiary ma format SRA3?
Format SRA3 ma wymiary 320 × 450 mm. Jest większy od A3 i umożliwia druk z zapasem technologicznym.
Czym różni się format netto od formatu brutto pracy drukarskiej?
Format netto to końcowy wymiar gotowego wyrobu po przycięciu. Format brutto obejmuje dodatkowy zapas, np. spady.
Dlaczego przy pełnym pokryciu pola zadruku potrzebny jest większy arkusz?
Drukarka może mieć obszary niezadrukowywalne, a po druku arkusz trzeba przyciąć. Większy arkusz pozwala uzyskać zadruk do samej krawędzi po obróbce.
Co oznacza pełne pokrycie pola zadruku?
Oznacza, że grafika, tło lub kolor wypełnia całą powierzchnię projektu. Przy takim druku zwykle potrzebne są spady.
Dlaczego SRA4 nie pasuje do broszury 300 × 420 mm?
SRA4 ma wymiary 225 × 320 mm, więc jest znacznie mniejszy od wymaganych 300 × 420 mm.
Jak rozpoznać minimalny poprawny format arkusza w zadaniach egzaminacyjnych?
Należy porównać oba wymiary pracy z wymiarami dostępnych arkuszy i wybrać najmniejszy format, który mieści projekt wraz z zapasem technologicznym.
Jak obliczyć liczbę arkuszy potrzebnych do wykonania nakładu?
Należy podzielić nakład przez liczbę użytków mieszczących się na jednym arkuszu. W tym przypadku 800 ulotek ÷ 4 użytki na arkuszu = 200 arkuszy.
Ile użytków A5 mieści się na arkuszu SRA3?
Na arkuszu SRA3 mieszczą się 4 użytki formatu A5. Wynika to z porównania wymiarów: A5 ma 148 × 210 mm, a SRA3 około 320 × 450 mm.
Dlaczego w tym zadaniu nie wystarczy znać tylko nakładu?
Sam nakład mówi, ile ulotek trzeba wykonać, ale nie mówi, ile ulotek mieści się na jednym arkuszu. Dopiero liczba użytków na arkuszu pozwala obliczyć liczbę arkuszy.
Co oznacza pojęcie użytek w drukowaniu?
Użytek to pojedynczy egzemplarz pracy rozmieszczony na arkuszu drukarskim, np. jedna ulotka A5. Jeśli na arkuszu są 4 ulotki A5, oznacza to 4 użytki.
Czy przy takich obliczeniach uwzględnia się spady i marginesy technologiczne?
W praktyce tak, ponieważ spady i marginesy mogą zmniejszyć dostępną powierzchnię arkusza. W zadaniach egzaminacyjnych zwykle przyjmuje się standardowe rozmieszczenie, jeśli nie podano dodatkowych ograniczeń.
Jaką rolę pełni impozycja w przygotowaniu ulotek do druku?
Impozycja polega na odpowiednim rozmieszczeniu wielu użytków na arkuszu. Dzięki niej można wydrukować kilka ulotek na jednym arkuszu i później je rozciąć.
Co zrobić, gdy wynik dzielenia nakładu przez liczbę użytków nie jest liczbą całkowitą?
Wynik należy zaokrąglić w górę do pełnego arkusza. Nie można przygotować części arkusza jako samodzielnego arkusza produkcyjnego.
Jak obliczyć szerokość rozłożonej okładki publikacji A5?
Należy dodać szerokość tylnej okładki, szerokość grzbietu i szerokość przedniej okładki. Dla A5 i grzbietu 5 mm: 148 + 5 + 148 = 301 mm.
Dlaczego okładka publikacji A5 nie ma wymiaru 148 × 210 mm?
Wymiar 148 × 210 mm dotyczy pojedynczej strony A5. Okładka rozłożona obejmuje tył, grzbiet i przód, więc jest znacznie szersza.
Jak spady wpływają na format brutto okładki?
Spady powiększają projekt poza format netto, najczęściej o kilka milimetrów z każdej strony. Przy spadzie 3 mm dodaje się łącznie 6 mm do szerokości i 6 mm do wysokości.
Jaki jest format brutto okładki A5 z grzbietem 5 mm i spadami 3 mm?
Szerokość brutto wynosi 148 + 5 + 148 + 6 = 307 mm, a wysokość brutto 210 + 6 = 216 mm.
Dlaczego odpowiedź 350 × 250 mm jest najlepsza?
Ponieważ taki arkusz mieści format brutto okładki 307 × 216 mm i zapewnia zapas technologiczny. Pozostałe mniejsze odpowiedzi nie mieszczą całej rozłożonej okładki.
Czy arkusz 350 × 250 mm mieści się w formacie A3?
Tak. Format A3 ma 297 × 420 mm, więc arkusz 350 × 250 mm mieści się po odpowiednim obróceniu.
Jaka jest różnica między formatem netto a formatem brutto użytku?
Format netto to końcowy wymiar po przycięciu. Format brutto obejmuje format netto powiększony o spady i ewentualne zapasy technologiczne.
Dlaczego papier transferowy nazywa się podłożem pośrednim?
Ponieważ nadruk wykonuje się najpierw na papierze, a dopiero potem przenosi na właściwy przedmiot, np. kubek lub tkaninę. Papier nie jest końcowym nośnikiem reklamy.
Do czego służy prasa termiczna w druku transferowym?
Prasa termiczna zapewnia odpowiednią temperaturę, docisk i czas, dzięki którym nadruk z papieru transferowego zostaje przeniesiony na produkt.
Czym papier transferowy różni się od folii samoprzylepnej?
Folia samoprzylepna ma warstwę kleju i zwykle pozostaje na produkcie jako naklejka. Papier transferowy służy tylko do przeniesienia obrazu na inne podłoże.
Jakie wyroby można znakować z użyciem papieru transferowego?
Można znakować m.in. kubki, koszulki, torby tekstylne, podkładki, puzzle i inne gadżety reklamowe przystosowane do transferu.
Jakie parametry są ważne podczas wykonywania transferu?
Najważniejsze są temperatura, czas wygrzewania, siła docisku oraz zgodność papieru transferowego z techniką druku i materiałem docelowym.
Dlaczego w nadrukach na kubkach często stosuje się metodę transferową?
Pozwala ona wykonać kolorowy nadruk na zakrzywionej powierzchni kubka, często w krótkich seriach lub jako personalizację jednostkową.
Na czym polega działanie RIP-a w procesie druku cyfrowego?
RIP przetwarza plik graficzny lub publikacyjny na dane rastrowe zrozumiałe dla urządzenia drukującego. Określa, gdzie mają powstać punkty druku i jak mają odwzorować obraz.
Czym różni się RIP od samego rastrowania?
Rastrowanie to proces zamiany obrazu na punkty rastrowe. RIP jest oprogramowaniem lub systemem, który wykonuje rastrowanie oraz często także separację barwną, obsługę profili kolorystycznych i przygotowanie danych dla maszyny.
Dlaczego odbitki wielotonalne wymagają siatki punktów?
Maszyna drukująca zwykle nanosi farbę, toner lub atrament punktowo. Różne odcienie uzyskuje się przez zmianę wielkości, gęstości albo rozmieszczenia punktów rastra.
Dlaczego OCR nie jest poprawną odpowiedzią w tym pytaniu?
OCR służy do rozpoznawania tekstu z obrazu, np. ze skanu. Nie przygotowuje obrazu do druku przez tworzenie siatki punktów rastrowych.
Dlaczego PDF nie jest oprogramowaniem wykonującym rastrowanie?
PDF to format pliku używany do zapisu i przekazywania publikacji do druku. Plik PDF może być przetwarzany przez RIP, ale sam PDF nie jest programem rastrowym.
Jaką rolę pełni CMS w porównaniu z RIP-em?
CMS zarządza kolorem i pomaga zachować zgodność barw między urządzeniami. RIP może korzystać z profili kolorystycznych, ale jego kluczową funkcją jest przygotowanie danych rastrowych do druku.
Jakie pliki najczęściej trafiają do przetwarzania przez RIP?
Najczęściej są to pliki PDF, PostScript, TIFF lub inne pliki graficzne przygotowane do druku. RIP interpretuje ich zawartość i zamienia ją na dane wyjściowe dla konkretnego urządzenia.
Dlaczego dla bitmapy drukowanej w małym formacie przyjmuje się zwykle 300 dpi?
Przy formatach oglądanych z bliska, takich jak wydruki do SRA3, 300 dpi zapewnia dobrą ostrość obrazu i brak widocznej pikselizacji. Jest to standardowa wartość dla druku cyfrowego wysokiej jakości.
Czym różni się dpi od ppi w przygotowaniu bitmapy do druku?
PPI oznacza liczbę pikseli obrazu na cal i dotyczy pliku bitmapowego. DPI oznacza liczbę punktów drukowanych przez urządzenie na cal, ale w praktyce egzaminacyjnej często używa się skrótu dpi także dla rozdzielczości bitmapy.
Jak obliczyć liczbę pikseli bitmapy 80 × 70 mm przy rozdzielczości 300 dpi?
Należy przeliczyć milimetry na cale: 80 mm to ok. 3,15 cala, a 70 mm to ok. 2,76 cala. Przy 300 dpi daje to około 945 × 827 pikseli.
Dlaczego 72 dpi i 96 dpi nie są właściwe dla takiego wydruku?
Są to typowe rozdzielczości ekranowe, wystarczające do wyświetlania na monitorze, ale zbyt niskie do ostrego druku oglądanego z bliska. W druku mogłyby spowodować widoczne rozmycie lub pikselizację.
Dlaczego 900 dpi nie jest najlepszą odpowiedzią dla bitmapy do druku cyfrowego do SRA3?
900 dpi zwykle nie poprawi zauważalnie jakości typowej bitmapy w takim zastosowaniu, a znacznie zwiększy rozmiar pliku. Dla standardowego druku cyfrowego wystarcza 300 dpi.
Jak format SRA3 wpływa na dobór rozdzielczości bitmapy?
Format nieprzekraczający SRA3 oznacza wydruk raczej małoformatowy, oglądany z niewielkiej odległości. Dlatego stosuje się wyższą rozdzielczość bitmapy, najczęściej 300 dpi.
Dlaczego w druku stosuje się CMYK, a nie sRGB?
CMYK odpowiada rzeczywistym barwnikom nanoszonym na podłoże: cyan, magenta, yellow i black. sRGB jest przestrzenią przeznaczoną głównie do wyświetlania obrazu na monitorach.
Co oznaczają litery w skrócie CMYK?
C oznacza cyan, M magenta, Y yellow, a K black, czyli czarny kanał drukarski. Litera K pochodzi od określenia key color.
Czym różni się model subtraktywny od addytywnego?
Model subtraktywny, np. CMYK, działa przez pochłanianie światła przez barwniki na podłożu. Model addytywny, np. RGB, tworzy barwy przez emisję i mieszanie światła.
Dlaczego czarny kanał K jest potrzebny, skoro cyan, magenta i yellow teoretycznie mogą tworzyć czerń?
W praktyce zmieszanie C, M i Y daje zwykle ciemny, zabrudzony odcień, a nie neutralną głęboką czerń. Kanał K poprawia kontrast, ostrość tekstu i zmniejsza zużycie kolorowych barwników.
Jakie ryzyko niesie przygotowanie pliku do druku wyłącznie w RGB?
Kolory widoczne na ekranie mogą po konwersji do CMYK zmienić wygląd, szczególnie barwy bardzo jaskrawe. Dlatego przed drukiem należy kontrolować separację i profil kolorystyczny.
Do czego służy przestrzeń LAB w poligrafii?
LAB służy do niezależnego od urządzenia opisu barwy i pomiarów kolorystycznych. Nie jest jednak podstawową przestrzenią nanoszenia barwników w typowym druku cyfrowym.
Jak odczytywać zapis koloru w modelu CMYK?
Każda litera oznacza jedną składową koloru: C cyan, M magenta, Y yellow, K czarny. Liczba przy literze informuje, w jakim procencie dana składowa bierze udział w tworzeniu koloru.
Dlaczego przy składzie C0 M54 Y100 K0 nie zużywa się toner cyan?
Wartość C wynosi 0%, więc cyan nie uczestniczy w tworzeniu tej barwy. Zużywane są tylko tonery o wartościach większych od zera.
Które tonery zostaną zużyte przy kolorze C20 M0 Y0 K80?
Zostaną zużyte tonery cyan i czarny. Magenta i żółty mają wartość 0%, więc nie są potrzebne do tego koloru.
Czym różni się apla od obrazu rastrowego ze zdjęciem?
Apla to jednolita powierzchnia jednego koloru lub stałego składu CMYK. Zdjęcie rastrowe składa się z wielu punktów o różnych barwach i jasnościach.
Dlaczego druk dużych apli może szybko zużywać toner?
Apla pokrywa dużą powierzchnię podłoża jednolitym kolorem. Jeśli zawiera wysokie wartości składników CMYK, odpowiadające im tonery są zużywane intensywnie.
Co oznacza wartość K0 w zapisie CMYK?
Oznacza, że czarny toner nie bierze udziału w drukowaniu danego koloru. W takim przypadku zasobnik z czarnym tonerem nie jest obciążany przez tę aplę.