Kategorie: Kadry i płace Analiza ekonomiczna
- Strona główna
- Lista pytań
Lista pytań egzaminacyjnych
Kategorie: Ubezpieczenia społeczne Podatki Rozliczenia finansowe
Podatnik, który korzysta z karty podatkowej, ma na mocy decyzji urzędów skarbowych ustaloną miesięczną stawkę podatku dochodowego wynoszącą 350 zł. W dniu 10 marca 2015 r. uiścił za siebie:
- składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 757,76 zł,
- składkę na ubezpieczenie zdrowotne wynoszącą 279,41 zł (ubezpieczenie zdrowotne 7,75% - 240,60 zł),
- Fundusz Pracy w wysokości 58,20 zł.
Oblicz wartość podatku w formie karty podatkowej, którą powinien wpłacić do urzędu skarbowego za marzec 2015 r.
Kategorie: Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
Udział produkcji koszul w produkcji ogółem w roku 2014 wyniósł
| Produkcja bluzek i koszul w latach 2012-2014 | |||
|---|---|---|---|
| Lata | Ilość produkcji w sztukach | Udział produkcji koszul w produkcji ogółem | |
| Bluzki | Koszule | ||
| 2012 | 30 | 30 | 50% |
| 2013 | 40 | 60 | 60% |
| 2014 | 60 | 20 | ? |
Kategorie: Kadry i płace Rozliczenia finansowe
Pracownik zatrudniony w systemie czasu pracy w październiku przepracował: - 168 godzin według obowiązującej normy czasu pracy, - 4 godziny nadliczbowe w niedzielę. Stawka godzinowa wynosi 20,00 zł. Jakie będzie wynagrodzenie brutto tego pracownika za październik?
Kategorie: Kadry i płace Prawo pracy
Czym się wyróżnia umowa zlecenia?
Kategorie: Kadry i płace Ubezpieczenia społeczne
Przedsiębiorstwo zawarło z Adamem Prusem umowę zlecenia, w której ustalono wynagrodzenie w wysokości 4 800,00 zł. Zleceniobiorca nie ma innych źródeł dochodów i nie wyraził zgody na objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Ile wyniesie łączna kwota składek na ubezpieczenia społeczne finansowana przez zleceniodawcę?
| Składki ZUS finansowane przez zleceniodawcę | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ubezpieczenie emerytalne | Ubezpieczenie rentowe | Ubezpieczenie wypadkowe | Fundusz Pracy | Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych |
| 9,76% | 6,5% | 1,80% | 2,45% | 0,10% |
Kategorie: Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
Średnia sprzedaż towarów w ciągu dnia wynosi 300 sztuk, a dostawy realizowane są przeciętnie co 15 dni. Aby zapewnić ciągłość sprzedaży pomiędzy dostawami, jaki powinien być minimalny zapas towarów w magazynie?
Kategorie: Prawo gospodarcze Finanse i podatki Analiza ekonomiczna
Do zadań zarządu przedsiębiorstwa z ograniczoną odpowiedzialnością należy
Kategorie: Kadry i płace Ubezpieczenia społeczne Świadczenia i zasiłki
Osoba w wieku 32 lat, w czasie od stycznia do maja 2015 roku, była na zwolnieniach lekarskich przez łącznie 25 dni. Od którego dnia będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy, jeśli 01.06.2015 roku przedstawił nowe zwolnienie lekarskie z datą ważności do 15.06.2015 roku?
Kategorie: Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli określ, w którym kwartale hurtownia najszybciej odnawiała zapas towarów.
| Wskaźnik | I kwartał | II kwartał | III kwartał | IV kwartał |
|---|---|---|---|---|
| Wskaźnik rotacji towarów w dniach | 30 | 15 | 11 | 23 |
| Wskaźnik rotacji towarów w razach | 3 | 6 | 8 | 4 |
Kategorie: Podatki Dokumentacja i ewidencja
Ekwiwalentem za działania urzędowe organów administracji publicznej, wykonywane w sprawach indywidualnych, takich jak wydawanie zaświadczeń, zezwoleń oraz różnorodnych dokumentów, jest
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
Przedsiębiorstwo jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz kwotę podatku VAT, jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego za maj 2017 roku.
| Lp. | Nazwa i numer dowodu | Wartość netto (w zł) | Kwota podatku VAT (w zł) | Wartość brutto (w zł) |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Faktura zakupu 32/05/2017 | 4 000,00 | 920,00 | 4 920,00 |
| 2. | Faktura zakupu 155/05/2017 | 2 000,00 | 460,00 | 2 460,00 |
| 3. | Faktura sprzedaży 1/05/2017 | 8 000,00 | 1 840,00 | 9 840,00 |
| 4. | Faktura korygująca sprzedaż 1/05/2017 | -1 000,00 | -230,00 | -1 230,00 |
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa
Oblicz wartość zapasu materiałów, jeżeli firma dla zapewnienia ciągłości produkcji przechowuje zapas surowców równy 10 - dniowemu zużyciu, dzienne zużycie wynosi 2 tony, a koszt 1 tony to 300 zł?
Kategorie: Podatki Rozliczenia finansowe
Informację VAT-UE dotyczącą przeprowadzonych wewnątrzwspólnotowych transakcji należy dostarczać do urzędów skarbowych w formie elektronicznej za okresy miesięczne do najpóźniej
Kategorie: Kadry i płace Podatki
Pracodawca, który przekazywał wynagrodzenia swoim pracownikom z tytułu przychodów ze stosunku pracy, jest zobowiązany do złożenia PIT-4R Deklaracji rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy najpóźniej do końca
Kategorie: Kadry i płace Świadczenia i zasiłki
Ile procent podstawy naliczenia odpisu na ZFŚS obowiązuje w przypadku sporządzania odpisu dla każdego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze?
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
W 2013 roku spółka planuje zwiększenie stanu aktywów trwałych o 50 tys. zł i zmniejszenie stanu zobowiązań o 120 tys. zł w stosunku do stanu z dnia 31.12.2012 r. Jaki zysk musi wygospodarować spółka, aby zachować w bilansie za 2013 r. stan równowagi bilansowej?
| Fragment bilansu spółki z o.o. na dzień 31.12.2012 r. | |||
|---|---|---|---|
| Aktywa | Wartość (w tys. zł) | Pasywa | Wartość (w tys. zł) |
| Aktywa trwałe | 500 | Kapitały własne | 400 |
| Aktywa obrotowe | 200 | Zobowiązania | 300 |
| Suma bilansowa | 700 | Suma bilansowa | 700 |
Kategorie: Podatki Rozliczenia finansowe
Podatnik VAT powinien wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż towarów najpóźniej w jakim terminie?
Kategorie: Kadry i płace Prawo gospodarcze Analiza ekonomiczna
Na podstawie którego dokumentu odbywa się przekazanie akt spraw zakończonych?
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa
Zakład Meblarski produkuje dwa typy mebli kuchennych w ramach dwóch odrębnych zleceń produkcyjnych. Koszty wydziałowe dzielone są proporcjonalnie do płac bezpośrednich. Zlecenia zostały zakończone w okresie sprawozdawczym. Na podstawie zamieszczonej tabeli kalkulacyjnej, określ metodę kalkulacji kosztów produkcji zastosowaną przez Zakład Meblarski.
| Lp. | Pozycje kalkulacyjne kosztów | Koszty ogółem (zł) | Koszty przypadające na: | |
|---|---|---|---|---|
| zlecenie nr 1 - 20 szt. | zlecenie nr 2 - 15 szt. | |||
| 1. | Materiały bezpośrednie | 40 000,00 | 28 000,00 | 12 000,00 |
| 2. | Płace bezpośrednie | 30 000,00 | 16 000,00 | 14 000,00 |
| 3. | Koszty wydziałowe | 20 000,00 | 13 000,00 | 7 000,00 |
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
W skład aktywów trwałych wchodzą wartości niematerialne i prawne oraz
Kategorie: Kadry i płace Świadczenia i zasiłki Rozliczenia finansowe
W grudniu 2020 roku pracownik (w wieku 40 lat) otrzymał następujące elementy wynagrodzenia:
• wynagrodzenie podstawowe 4 200,00 zł,
• zasiłek z tytułu choroby 750,00 zł,
• premia regulaminowa w wysokości 10% wynagrodzenia podstawowego.
Oblicz wartość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Kategorie: Podatki Dokumentacja i ewidencja
Firma ABC funkcjonuje jako mikro-przedsiębiorca. Właściciel poinformował urząd skarbowy, że jako płatnik będzie rozliczał się w 2014 roku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego oraz będzie regulował podatek co miesiąc. Spełnia wymagania do rozliczania w tym systemie. Określ, na podstawie jakiej ewidencji oraz do którego dnia miesiąca powinien zapłacić podatek.
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
Jakie dokumenty finansowe w firmie podlegają stałemu archiwizowaniu?
Kategorie: Podatki Rozliczenia finansowe
Anna Nowak, nieprowadząca działalności gospodarczej, sprzedała mieszkanie na rzecz osób fizycznej, nie będącej przedsiębiorcą. Umowa sprzedaży została potwierdzona notarialnie. W tabeli zestawiono rodzaje podatków i podstawy opodatkowania. Zgodnie z zestawieniem transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od
| Podatek od | Opodatkowaniu podlega |
|---|---|
| Obrotu | wielkość sprzedaży dóbr i usług na poszczególnych etapach obrotu gospodarczego. |
| Majątku właściciela | posiadanie majątku w postaci np. nieruchomości gruntowych, rolnych i leśnych oraz budynków. |
| Dochodów osobistych | dochód uzyskiwany przez osoby fizyczne. |
| czynności cywilnoprawnych | umowa sprzedaży, zamiana rzeczy i praw majątkowych, umowa pożyczki, darowizny i ustanowienie hipoteki. |
Kategorie: Finanse i podatki Analiza ekonomiczna
Znając, że średni wzrost poziomu cen wynosi 2% w skali roku, jakie mamy do czynienia z rodzajem inflacji?
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
Brutto za usługę wynosi 2 160,00 zł. Jaka jest wartość podatku VAT, jeśli usługa obciążona jest stawką VAT 8%?
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa
Teoretyczne zużycie materiału na uszycie pojedynczego garnituru wynosi 3 mb. Straty w trakcie produkcji są na poziomie 10%. Firma planuje wyprodukować 100 sztuk garniturów w ciągu miesiąca. Jakie będzie miesięczne zapotrzebowanie na materiały?
Kategorie: Kadry i płace Prawo pracy
Jedną z kluczowych cech umowy o dzieło jest
Kategorie: Kadry i płace Ubezpieczenia społeczne Świadczenia i zasiłki
Od pierwszego września do trzynastego października pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie pracownika jest wypłacane ostatniego każdego miesiąca. Pracownik nie przebywał wcześniej na zwolnieniu lekarskim. W tabeli przedstawiono dane niezbędne do wyliczenia zasiłku wypłacanego przez płatnika składek na ubezpieczenie chorobowe zatrudniającego powyżej 20 pracowników. Wynagrodzenie chorobowe brutto pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim wyniosło we wrześniu 1 440,00 zł, a w październiku 144,00 złotych. Ile wyniesie zasiłek chorobowy brutto pracownika w październiku?
| Liczba dni w miesiącu do wypłaty wynagrodzenia chorobowego | Liczba dni zwolnienia lekarskiego | Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego | Wysokość zasiłku chorobowego | Okres za jaki przysługuje wynagrodzenie chorobowe | Okres za jaki przysługuje zasiłek chorobowy |
| 30 | 43 | 1 800,00 | 80% | 33 dni | 10 dni |
Kategorie: Kadry i płace Analiza ekonomiczna
W roku 2004 firma "OMEGA" zatrudniała średnio 100 pracowników. W trakcie roku przyjęto 20 nowo zatrudnionych, a 10 osób odeszło, co wskazuje, że 30% kadry zmieniło miejsce pracy. W obliczeniach wykorzystano wskaźnik
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa
Hurtownia zakupiła w maju 2017 r. i przyjęła do magazynu jabłka na podstawie dowodów Pz - przyjęcie zewnętrzne zgodnie z wykazem zamieszczonym w tabeli. Ile wynosi średnia cena jednego kilograma jabłek przyjętych do magazynu w maju 2017 r. obliczona metodą średniej ważonej?
| Lp. | Data | Dowód | Ilość | Cena | Wartość |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 04.05.2017 r. | Pz 1/05/2017 | 300 kg | 2,80 zł/kg | 840,00 zł |
| 2. | 09.05.2017 r. | Pz 2/05/2017 | 100 kg | 3,00 zł/kg | 300,00 zł |
| 3. | 21.05.2017 r. | Pz 3/05/2017 | 200 kg | 3,66 zł/kg | 732,00 zł |
| 4. | 30.05.2017 r. | Pz 4/05/2017 | 300 kg | 2,70 zł/kg | 810,00 zł |
Kategorie: Prawo gospodarcze Finanse i podatki
Jaką minimalną wartość nominalną mogą mieć akcje w polskich spółkach akcyjnych?
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
Przedsiębiorca nabył towar o wartości 800 euro od zagranicznego dostawcy, korzystając z odroczonego terminu płatności. W dniu zakupu kurs euro wynosił 4,20 zł, a w dniu spłaty zobowiązania 4,40 zł. Co to oznacza?
Kategorie: Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
W czwartym kwartale 2017 roku firma otrzymała 8 dostaw materiałów, a przerwy pomiędzy kolejnymi dostawami wynosiły kolejno: 15 dni, 13 dni, 14 dni, 15 dni, 11 dni, 12 dni, 18 dni, 14 dni. Średni cykl dostaw obliczony z zastosowaniem średniej arytmetycznej wynosi
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki Analiza ekonomiczna
Wartość przychodu ze sprzedaży towarów w pierwszym kwartale 2016 roku wyniosła 150 000,00 zł. Jaka była miesięczna efektywność pracy pojedynczego pracownika, jeżeli w hurtowni pracowało 5 osób?
Kategorie: Kadry i płace Prawo gospodarcze
Korzystając z zamieszczonego fragmentu Ustawy Kodeks Pracy, można stwierdzić, że łączny tygodniowy czas pracy z uwzględnieniem godzin nadliczbowych nie może przeciętnie przekroczyć
| Art. 129. | |
| § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135–138, 143 i 144. | |
| (…) | |
| Art. 131. | |
| § 1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. |
Kategorie: Kadry i płace Ubezpieczenia społeczne Świadczenia i zasiłki
Pracownik, który nie legitymuje się 10-letnim stażem pracy i nie jest senatorem ani absolwentem szkół lub szkół wyższych, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, nabywa prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego z ubezpieczenia chorobowego
| Fragment ustawy | |
| Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 Nr 60 poz. 636 zm) | |
| Art. 4. | |
| 1. | Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego: |
| 1) | po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, |
| 2) | po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie. |
| 2. | Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. |
| 3. | Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje: |
| 1) | absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, |
| 2) | jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, |
| 3) | ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, |
| 4) | posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji. |
Kategorie: Finanse i podatki Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli określ, w którym kwartale przedsiębiorstwo osiągnęło najwyższą wydajność.
| Wyszczególnienie | Produkcja wyrobów gotowych w tonach | Liczba zatrudnionych pracowników |
|---|---|---|
| I kwartał | 28 | 7 |
| II kwartał | 24 | 6 |
| III kwartał | 18 | 8 |
| IV kwartał | 25 | 5 |
Kategorie: Kadry i płace Prawo gospodarcze