Przejdź do głównej treści

Pytania pomocnicze - SPL.01

Obsługa magazynów - pytania pomocnicze rozwijające tematy z pytań egzaminacyjnych. Łącznie: 2444. Strona 22 z 39.

Dlaczego w komorze chłodniczej należy używać rękawic ochronnych?

Rękawice chronią dłonie przed niską temperaturą, kontaktem z zimnymi powierzchniami oraz ryzykiem odmrożeń. Ułatwiają też bezpieczne przenoszenie opakowań.

Jakie zagrożenia występują podczas pracy w komorze chłodniczej?

Najważniejsze zagrożenia to wychłodzenie organizmu, odmrożenia, poślizgnięcia na mokrej lub oblodzonej posadzce oraz urazy przy przenoszeniu towarów.

Czym powinny charakteryzować się rękawice do pracy w chłodni?

Powinny izolować od zimna, chronić przed wilgocią i zapewniać pewny chwyt. Muszą być dobrane do temperatury oraz rodzaju wykonywanej pracy.

Kiedy stosuje się ochraniacze słuchowe w magazynie?

Ochraniacze słuchowe stosuje się wtedy, gdy pracownik jest narażony na nadmierny hałas, np. przy głośnych maszynach lub urządzeniach przeładunkowych.

Jaka jest różnica między odzieżą roboczą a środkami ochrony indywidualnej?

Odzież robocza chroni głównie ubranie pracownika przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Środki ochrony indywidualnej chronią zdrowie i bezpieczeństwo pracownika przed konkretnym zagrożeniem.

Jak można ograniczyć ryzyko odmrożeń podczas pracy magazynowej?

Należy stosować odpowiednie rękawice i odzież ochronną, ograniczać czas przebywania w niskiej temperaturze oraz robić przerwy w cieplejszym pomieszczeniu.

Dlaczego zapasy buforowe nazywa się zapasami bezpieczeństwa?

Ponieważ zabezpieczają przedsiębiorstwo przed skutkami niepewności, np. opóźnioną dostawą lub nagłym wzrostem popytu. Pełnią funkcję ochronną.

Czym różni się zapas bezpieczeństwa od zapasu obrotowego?

Zapas obrotowy jest zużywany w normalnym cyklu sprzedaży lub produkcji. Zapas bezpieczeństwa jest rezerwą uruchamianą w sytuacjach zakłóceń.

Kiedy przedsiębiorstwo powinno utrzymywać większy zapas bezpieczeństwa?

Gdy popyt jest niestabilny, dostawy są nieregularne, czas dostawy jest długi albo poziom obsługi klienta musi być bardzo wysoki.

Jaki jest związek zapasu bezpieczeństwa z punktem ponownego zamówienia?

Zapas bezpieczeństwa zwiększa punkt ponownego zamówienia. Dzięki temu zamówienie jest składane wcześniej, zanim magazyn osiągnie poziom ryzyka braku towaru.

Jakie są zalety utrzymywania zapasu bezpieczeństwa?

Najważniejsze zalety to mniejsze ryzyko braków magazynowych, ciągłość sprzedaży lub produkcji oraz wyższy poziom obsługi klienta.

Jakie są wady zbyt dużego zapasu bezpieczeństwa?

Zbyt duży zapas zwiększa koszty magazynowania, zamraża kapitał i może prowadzić do przeterminowania lub utraty wartości towarów.

Czym różni się zapas bezpieczeństwa od zapasu antycypacyjnego?

Zapas bezpieczeństwa chroni przed niepewnością i zakłóceniami. Zapas antycypacyjny tworzy się celowo z wyprzedzeniem, np. przed sezonowym wzrostem popytu.

Co oznacza symbol płomienia na opakowaniu transportowym?

Symbol płomienia informuje, że towar stwarza zagrożenie pożarowe. Może być łatwopalny, samozapalny lub wydzielać palne gazy.

Czym jest klasa 4 ADR?

Klasa 4 ADR obejmuje materiały łatwopalne inne niż typowe ciecze palne, m.in. materiały stałe zapalne, samozapalne oraz reagujące z wodą z wydzieleniem gazów palnych.

Jak odróżnić znak materiału łatwopalnego od znaku substancji żrącej?

Materiał łatwopalny oznacza się symbolem płomienia. Substancja żrąca ma znak przedstawiający ciecz niszczącą rękę i metal.

Dlaczego oznakowanie opakowań transportowych jest ważne w magazynie?

Pozwala szybko rozpoznać zagrożenia związane z towarem i dobrać właściwe zasady składowania, przeładunku oraz postępowania w razie awarii.

Jak należy postępować z towarem oznaczonym jako łatwopalny?

Należy chronić go przed ogniem, iskrami, wysoką temperaturą i nieodpowiednimi substancjami. Wymagane jest przestrzeganie zasad ADR oraz instrukcji magazynowych.

Jakie inne znaki ostrzegawcze mogą występować na opakowaniach towarów niebezpiecznych?

Mogą to być m.in. znaki trucizny, substancji żrących, materiałów wybuchowych, utleniających, promieniotwórczych lub niebezpiecznych dla środowiska.

Czym są koszty utrzymywania zapasów?

To koszty ponoszone dlatego, że przedsiębiorstwo przechowuje zapasy. Obejmują m.in. magazynowanie, ubezpieczenie, ochronę, amortyzację budynków i koszty kapitału zamrożonego w zapasach.

Dlaczego wynajem magazynu zalicza się do kosztów utrzymywania zapasów?

Ponieważ magazyn jest potrzebny do przechowywania zapasów. Czynsz za jego wynajem dotyczy utrzymania możliwości składowania, a nie samego składania zamówień.

Dlaczego amortyzacja budynku magazynowego jest kosztem stałym?

Amortyzacja jest naliczana regularnie i zwykle nie zależy bezpośrednio od liczby przyjęć, wydań ani zamówień. Firma ponosi ją niezależnie od bieżącej wielkości obrotu magazynowego.

Czym różnią się koszty utrzymywania zapasów od kosztów uzupełniania zapasów?

Koszty utrzymywania zapasów dotyczą przechowywania towarów w magazynie. Koszty uzupełniania zapasów dotyczą zamawiania, dostaw, przyjęć i obsługi zakupu nowych partii towaru.

Jakie są przykłady stałych kosztów utrzymywania zapasów?

Przykładami są czynsz za magazyn, amortyzacja budynku, stałe opłaty za ochronę, ogrzewanie podstawowe, podatki od nieruchomości oraz część kosztów administracji magazynu.

Jakie są przykłady zmiennych kosztów utrzymywania zapasów?

Mogą to być koszty zależne od wielkości zapasu, np. część kosztów energii, dodatkowa powierzchnia składowania, ubezpieczenie zależne od wartości towaru lub koszty strat i uszkodzeń.

Dlaczego w pytaniu nie chodzi o koszty uzupełniania zapasów?

Amortyzacja lub wynajem budynku magazynowego nie wynika z samego złożenia zamówienia ani dostawy. Są to koszty posiadania i utrzymywania przestrzeni magazynowej.

Po czym rozpoznać wskaźnik dynamiki w zadaniu?

Wskaźnik dynamiki rozpoznaje się po porównaniu tej samej wielkości w dwóch różnych okresach, np. sprzedaży w 2009 i 2010 roku. Wynik pokazuje zmianę w czasie.

Jak obliczyć wskaźnik dynamiki?

Należy podzielić wartość z okresu badanego przez wartość z okresu bazowego i pomnożyć przez 100%. Wynik podaje się zwykle w procentach.

Co oznacza wskaźnik dynamiki równy 125%?

Oznacza, że badana wartość stanowi 125% wartości z okresu bazowego. W praktyce jest to wzrost o 25%.

Czym różni się wskaźnik dynamiki od wskaźnika struktury?

Wskaźnik dynamiki porównuje zmiany w czasie, np. sprzedaż rok do roku. Wskaźnik struktury pokazuje udział części w całości, np. udział kosztów transportu w kosztach ogółem.

Czym różni się wskaźnik dynamiki od wskaźnika natężenia?

Wskaźnik dynamiki pokazuje zmianę jednej wielkości w czasie. Wskaźnik natężenia porównuje dwie różne wielkości, np. liczbę zamówień przypadającą na jednego pracownika.

Jak obliczyć procentowy wzrost, jeśli znany jest wskaźnik dynamiki?

Od wskaźnika dynamiki należy odjąć 100%. Jeśli wskaźnik wynosi 125%, wzrost wynosi 25%.

Co oznacza wskaźnik dynamiki poniżej 100%?

Oznacza spadek wartości w porównaniu z okresem bazowym. Na przykład 90% oznacza spadek o 10%.

Na czym polega analiza ABC w gospodarce magazynowej?

Analiza ABC dzieli zapasy według ich znaczenia, najczęściej według udziału w wartości obrotu. Pozwala skupić kontrolę na pozycjach najważniejszych finansowo.

Jaką część wartości obrotu stanowi grupa A w analizie ABC?

Grupa A obejmuje zwykle około 80% wartości obrotu. Są to najważniejsze pozycje, mimo że liczbowo stanowią niewielką część asortymentu.

Jaką część wartości obrotu stanowi grupa B w analizie ABC?

Grupa B stanowi zwykle około 15% wartości obrotu w obrocie całkowitym. Jest to grupa o średnim znaczeniu.

Jaką część wartości obrotu stanowi grupa C w analizie ABC?

Grupa C stanowi zwykle około 5% wartości obrotu. Obejmuje wiele pozycji asortymentowych o małej wartości obrotu.

Jak interpretuje się grupę B w analizie ABC?

Grupa B to zapasy o średnim wpływie na wartość obrotu. Wymagają regularnej kontroli, ale nie tak intensywnej jak pozycje z grupy A.

Po co stosuje się analizę ABC w magazynie?

Stosuje się ją do ustalenia priorytetów kontroli zapasów, planowania zakupów i organizacji składowania. Pomaga efektywniej zarządzać asortymentem.

Jak najczęściej rozkładają się udziały grup A, B i C według wartości obrotu?

Najczęściej przyjmuje się: grupa A około 80%, grupa B około 15%, grupa C około 5% wartości obrotu. W praktyce wartości te mogą się nieznacznie różnić.

Kto może mieć gestię transportową w umowie kupna-sprzedaży?

Gestię transportową może mieć sprzedający albo kupujący. Zależy to od zapisów umowy oraz przyjętych warunków dostawy.

Dlaczego gestia transportowa obejmuje także pokrycie kosztów transportu?

Ponieważ nie chodzi tylko o samo zorganizowanie przewozu, ale również o finansową odpowiedzialność za jego realizację. Dlatego poprawna definicja musi zawierać oba elementy.

Czy posiadanie gestii transportowej oznacza konieczność wykonania przewozu własnym środkiem transportu?

Nie. Strona posiadająca gestię może sama przewieźć towar albo zlecić przewóz przewoźnikowi lub spedytorowi.

Czym gestia transportowa różni się od usługi spedycyjnej?

Gestia transportowa określa, która strona transakcji odpowiada za organizację i koszty transportu. Usługa spedycyjna polega na zawodowym organizowaniu przewozu na zlecenie klienta.

Jakie czynności wykonuje strona posiadająca gestię transportową?

Wybiera sposób transportu, przewoźnika, ustala trasę i termin dostawy oraz ponosi koszty przewozu zgodnie z umową.

Jak zapamiętać definicję gestii transportowej na egzamin?

Najprościej: gestia transportowa to prawo i obowiązek zorganizowania transportu oraz zapłacenia za niego, zapisane w umowie kupna-sprzedaży.

Czym różni się kwota netto od kwoty brutto?

Kwota netto to wartość bez podatku VAT. Kwota brutto to wartość końcowa do zapłaty, czyli netto powiększone o VAT.

Jak obliczyć kwotę brutto, gdy znana jest kwota netto i stawka VAT 23%?

Kwotę netto należy pomnożyć przez 1,23. Na przykład 15 000 zł netto × 1,23 = 18 450 zł brutto.

Jak obliczyć kwotę netto z kwoty brutto przy VAT 23%?

Kwotę brutto należy podzielić przez 1,23. Jest to odwrotność doliczania 23% podatku VAT do kwoty netto.

Dlaczego nie odejmuje się 23% od kwoty brutto, aby uzyskać netto?

Ponieważ VAT 23% nalicza się od kwoty netto, a nie od brutto. Odjęcie 23% od brutto daje błędny wynik.

Jak obliczyć wartość podatku VAT na podstawie kwoty netto?

Kwotę netto należy pomnożyć przez stawkę VAT, np. 15 000 zł × 23% = 3 450 zł VAT.

Jak sprawdzić poprawność obliczonej kwoty netto?

Należy dodać do niej VAT albo pomnożyć ją przez 1,23. Jeśli wynik daje kwotę brutto z faktury, obliczenie jest poprawne.

Jak oblicza się koszt całkowity transportu przy stawce za kilometr?

Koszt całkowity oblicza się, mnożąc stawkę za 1 km przez długość trasy. Przykład: 2,44 zł/km × 150 km = 366 zł.

Co oznacza, że cena usługi transportowej jest podana brutto?

Cena brutto zawiera podatek VAT. Oznacza to, że klient płaci podaną kwotę i nie trzeba doliczać VAT osobno.

Czym różni się cena netto od ceny brutto?

Cena netto nie zawiera podatku VAT, a cena brutto zawiera VAT. W obliczeniach trzeba uważać, która wartość została podana w treści zadania.

Dlaczego w tym zadaniu poprawną odpowiedzią jest 366 zł?

Ponieważ należy pomnożyć stawkę 2,44 zł/km przez długość trasy 150 km. Wynik działania to 366 zł.

Jakie jednostki powinny pojawić się w wyniku obliczania kosztu transportu?

Wynik powinien być wyrażony w jednostce pieniężnej, czyli w złotych. Kilometry skracają się w działaniu: zł/km × km = zł.

Jakie błędy najczęściej pojawiają się przy obliczaniu kosztu usługi transportowej?

Najczęstsze błędy to pomylenie ceny netto z brutto, nieprawidłowe mnożenie, pominięcie jednostek lub doliczenie VAT mimo podanej ceny brutto.

Jakie są standardowe wymiary palety EUR?

Standardowe wymiary palety EUR to 1200 × 800 × 144 mm. Oznacza to długość 1200 mm, szerokość 800 mm i wysokość 144 mm.

Dlaczego znajomość wymiarów palety EUR jest ważna w magazynie?

Pozwala prawidłowo planować składowanie, kompletację, załadunek oraz wykorzystanie powierzchni magazynowej. Ułatwia też dobór regałów, wózków i środków transportu.

Czym różni się paleta EUR od innych palet ładunkowych?

Paleta EUR ma znormalizowane wymiary 1200 × 800 × 144 mm i jest powszechnie stosowana w europejskim obrocie towarowym. Inne palety mogą mieć inne formaty, np. 1200 × 1000 mm.

Do czego służy paleta EUR w procesach magazynowych?

Służy do formowania jednostek ładunkowych, które można łatwo przemieszczać, składować i transportować. Jest podstawą wielu operacji magazynowych.

Który wymiar palety EUR oznacza jej wysokość?

W zapisie 1200 × 800 × 144 mm wysokość palety wynosi 144 mm. Pozostałe wartości określają długość i szerokość podstawy.

Jakie urządzenia najczęściej obsługują palety EUR?

Najczęściej są to wózki paletowe, wózki widłowe oraz przenośniki i systemy transportu wewnętrznego przystosowane do jednostek paletowych.