Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
- Strona główna
- Lista pytań
Lista pytań egzaminacyjnych
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa
Jaki dokument powinien wystawić sprzedawca, aby potwierdzić zwrot towarów do magazynu po zaakceptowaniu reklamacji przez odbiorcę?
Kategorie: Kadry i płace Prawo pracy
Za pracę w niedzielę w godzinach, które przekraczają normę czasu pracy, oprócz standardowego wynagrodzenia przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości
Kategorie: Rachunkowość Kadry i płace
Jakie składki na ubezpieczenia społeczne spoczywają na pracodawcy?
Kategorie: Kadry i płace Rozliczenia finansowe
Pracodawca zatrudnił pracownika od 12 grudnia 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W treści umowy określono zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy oraz stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2 016,00 zł. Obowiązujący wymiar czasu pracy w grudniu wynosił 168 godzin, a pracownik przepracował 14 dni roboczych, w każdym po 8 godzin. Jakie będzie wynagrodzenie brutto pracownika za grudzień?
Kategorie: Prawo gospodarcze Marketing i zarządzanie
Umowa, w której jeden przedsiębiorca udziela zezwolenia drugiemu na prowadzenie działalności pod swoim znakiem handlowym z wykorzystaniem swojego know-how, metod technicznych i handlowych, określonych procedur oraz zobowiązuje się do udzielania stałej pomocy i doradztwa, to umowa
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
Firma zaciągnęła roczny kredyt bankowy na kwotę 40 000 zł. Oprocentowanie wynosi 24% w skali roku. Jakie będą koszty odsetek od kredytu w pierwszym miesiącu?
Kategorie: Podatki Rozliczenia finansowe
W marcu 2015 roku przedsiębiorca nabył maszynę, którą zaczął wykorzystywać w kwietniu 2015 roku. Zastosował liniową metodę amortyzacji przy stawce 14%. Odpisy amortyzacyjne dokonuje co miesiąc. Podatnik zamierza zmienić metodę amortyzacji z liniowej na degresywną. Z przepisów prawa podatkowego wynika, że podatnik
Kategorie: Kadry i płace Rozliczenia finansowe
Pracownik wynagradzany w systemie czasowym z premią w marcu przebywał 3 dni (24 godziny) na urlopie wypoczynkowym. Na podstawie danych z tabeli oblicz wynagrodzenie brutto pracownika, jeżeli wymiar czasu pracy w marcu wynosił 176 godzin.
| Stawka za godzinę pracy | 15,00 zł |
| Premia miesięczna | 600,00 zł |
| Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego | 400,00 zł |
Kategorie: Prawo gospodarcze Marketing i zarządzanie
Jakie działanie przedsiębiorcy powinno być uznane za etyczne?
Kategorie: Kadry i płace Ubezpieczenia społeczne
Zlecający jest zobowiązany do zgłoszenia zleceniobiorcy, który pracuje w innym miejscu na pełen etat, do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą formularza
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa
Dokumenty inwentaryzacyjne należy przechowywać według kategorii archiwalnej?
Kategorie: Kadry i płace Ubezpieczenia społeczne Rozliczenia finansowe
W maju 2014 roku osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zatrudnia cztery osoby na podstawie różnych umów. Podaj kwotę składki, którą zobowiązany jest uiścić płatnik na Fundusz Pracy od ubezpieczonych u niego pracujących, jeżeli są to następujące osoby:
- pracownik zatrudniony na umowę o pracę, wynagrodzenie brutto 2 000 zł.
- zleceniobiorca wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia, kwota na umowie 1 500 zł (ta osoba jest zatrudniona u innego pracodawcy na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym od minimalnego).
- pracownik zatrudniony na umowę o pracę, wynagrodzenie brutto 1 000 zł, nie posiada innego tytułu do Funduszu Pracy,
- pracownik zatrudniony na umowę o pracę, wynagrodzenie brutto 2 000 zł, mężczyzna w wieku 62 lat.
Kategorie: Ubezpieczenia społeczne Dokumentacja i ewidencja
Płatnicy składek są obowiązani przechowywać deklaracje rozliczeniowe z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przez
Kategorie: Podatki
Ze względu na przedmiot opodatkowania, podatek od nieruchomości klasyfikuje się jako podatek
Kategorie: Podatki Dokumentacja i ewidencja
Osoby fizyczne nie spokrewnione podpisały umowę pożyczki w dniu 01 kwietnia 2015 r. na kwotę 20 000,00 zł bez udziału notariusza. Pieniądze zostały przekazane pożyczkobiorcy 10 kwietnia 2015 r. Podatek od tej czynności cywilnoprawnej powinien zostać wpłacony na rachunek urzędu skarbowego najpóźniej do
| ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych |
| Art. 10. 1. Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. (...) 3a. Płatnicy są obowiązani: 1) prowadzić rejestr podatku; 2) wpłacić pobrany podatek na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, a także przekazać w tym terminie deklarację o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika według ustalonego wzoru wraz z informacją o kwocie podatku należnego poszczególnym gminom; (...) |
Kategorie: Prawo gospodarcze Marketing i zarządzanie
Zarządzanie rozwojem organizacji w dłuższym okresie, ukierunkowane na wykorzystanie możliwości i minimalizowanie ryzyk związanych z otoczeniem, to
Kategorie: Analiza ekonomiczna Marketing i zarządzanie
Jeśli zamierzonym celem firmy jest zwiększenie obrotów wśród klientów kluczowych o 20% w ciągu dwóch lat, to ten cel można określić jako
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
Struktura jednostkowego kosztu wytworzenia wyrobu przedstawia się następująco. Ile wyniesie jednostkowy koszt wytworzenia wyrobu, jeśli jednostkowy koszt materiałów bezpośrednich wzrośnie o 10%?
| Pozycje kalkulacyjne | Koszt przypadający na jednostkę wyrobu (w zł) |
|---|---|
| Materiały bezpośrednie | 200,00 |
| Płace bezpośrednie | 80,00 |
| Koszty wydziałowe | 40,00 |
| Razem | 320,00 |
Kategorie: Podatki Rozliczenia finansowe
Zgodnie z rejestrem sprzedaży, podatnik VAT zrealizował sprzedaż objętą stawką 23% na kwotę netto 40 000,00 zł. Wartość należnego podatku VAT wyniosła 9 200,00 zł. W rejestrze zakupów podatnik uwzględnił VAT naliczony do odliczenia na poziomie 2 300,00 zł. Jaką wartość podatnik przedstawi w deklaracji VAT 7?
Kategorie: Prawo gospodarcze Finanse i podatki
W tabeli zamieszczono wybrane informacje o instytucjach administracji rządowej i samorządowej. Które z nich dotyczą gminy?
| Instytucja A. | Instytucja B. |
|---|---|
| – podstawowa jednostka podziału terytorialnego – organem wykonawczym jest wójt, burmistrz lub prezydent | – jednostka podziału terytorialnego drugiego stopnia – organem wykonawczym jest starosta |
| Instytucja C. | Instytucja D. |
| – regionalna wspólnota samorządowa – pracą organu wykonawczego kieruje marszałek województwa | – określa strategię rozwoju województwa – za wykonanie polityki rządu na swoim terenie odpowiada wojewoda |
Kategorie: Kadry i płace Prawo gospodarcze
Cechy takie jak osobiste wykonywanie pracy oraz działanie pod nadzorem pracodawcy są typowe dla
Kategorie: Rachunkowość Prawo gospodarcze
Do kategorii spółek osobowych według prawa handlowego zaliczają się spółki:
Kategorie: Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
Norma definiuje ilość surowców potrzebnych do wyprodukowania jednej jednostki wyrobu
Kategorie: Kadry i płace Prawo gospodarcze
Którego elementu brakuje w zamieszczonej umowie o pracę, aby spełniała wymogi formalne określone w Kodeksie pracy?
| Przedsiębiorstwo Handlowe AROMAT S.A. ul. Bór 5, 42-700 Częstochowa Regon: 037538883 NIP: 5278633332 | Częstochowa, dnia 01.04.2022 r. |
| UMOWA O PRACĘ numer UP/2022/3 | |
| zawarta w dniu 01.04.2022 r. pomiędzy Przedsiębiorstwem Handlowym AROMAT S.A., reprezentowanym przez Prezesa Beatę Jabłońską z siedzibą: Częstochowa, ul. Bór 5, a Panem Adamem Kajem, zamieszkałym: Częstochowa, ul. Wałowa 5 na czas nieokreślony od 01.04.2022 r. | |
| 1. Strony ustalają następujące warunki zatrudnienia: 1) stanowisko: magazynier, 2) miejsce wykonywania pracy: Częstochowa, ul. Bór 5, 3) składniki wynagrodzenia: podstawa miesięczna 4 000,00 zł 2. Dzień rozpoczęcia pracy: 01.04.2022 r. | |
| 01.04.2022 r. Adam Kaj (data i podpis pracownika) | Beata Jabłońska (podpis pracodawcy) |
Kategorie: Rachunkowość Prawo gospodarcze Finanse i podatki
W spółce akcyjnej, na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, część osiągniętego zysku netto została przeznaczona na pokrycie potencjalnej straty firmy oraz przekazana na
Kategorie: Kadry i płace Prawo gospodarcze
Prawo do wzięcia urlopu na żądanie przysługuje osobie zatrudnionej na podstawie umowy
Kategorie: Prawo gospodarcze Finanse i podatki
Jedynie osoby posiadające prawo do dokonywania transakcji na giełdzie to
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki Analiza ekonomiczna
Przedsiębiorstwo PH MILO sp. z o.o. miało najniższy stopień finansowania majątku kapitałami obcymi
| Wybrane składniki bilansu PH MILO sp. z o.o. w latach 2007 – 2010 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Składnik bilansu | Rok 2007 | Rok 2008 | Rok 2009 | Rok 2010 |
| Kapitały własne | 50 000 zł | 70 000 zł | 50 000 zł | 70 000 zł |
| Zobowiązania | 50 000 zł | 50 000 zł | 60 000 zł | 55 000 zł |
| Aktywa ogółem | 100 000 zł | 120 000 zł | 110 000 zł | 125 000 zł |
Kategorie: Prawo gospodarcze Analiza ekonomiczna Marketing i zarządzanie
Pierwszą sekcją biznesplanu jest
Kategorie: Ubezpieczenia społeczne Podatki Rozliczenia finansowe
Podatnik, który korzysta z karty podatkowej, ma na mocy decyzji urzędów skarbowych ustaloną miesięczną stawkę podatku dochodowego wynoszącą 350 zł. W dniu 10 marca 2015 r. uiścił za siebie:
- składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 757,76 zł,
- składkę na ubezpieczenie zdrowotne wynoszącą 279,41 zł (ubezpieczenie zdrowotne 7,75% - 240,60 zł),
- Fundusz Pracy w wysokości 58,20 zł.
Oblicz wartość podatku w formie karty podatkowej, którą powinien wpłacić do urzędu skarbowego za marzec 2015 r.
Kategorie: Rachunkowość Gospodarka magazynowa Analiza ekonomiczna
Hurtownia zakupiła w październiku 2022 r. i przyjęła do magazynu paprykę na podstawie dowodów Pz – przyjęcie zewnętrzne zgodnie z zamieszczonym fragmentem kartoteki magazynowej. Ile wynosi średnia cena jednego kilograma papryki przyjętej do magazynu w październiku 2022 r. obliczona metodą średniej ważonej?
| Fragment kartoteki magazynowej | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Lp. | Data | Dowód | Ilość | Cena | Wartość |
| 1 | 03.10.2022 r. | Pz 1/10/2022 | 250 kg | 14,20 zł/kg | 3 550,00 zł |
| 2 | 17.10.2022 r. | Pz 2/10/2022 | 200 kg | 14,00 zł/kg | 2 800,00 zł |
| 3 | 27.10.2022 r. | Pz 3/10/2022 | 350 kg | 15,00 zł/kg | 5 250,00 zł |
Kategorie: Analiza ekonomiczna Marketing i zarządzanie
Jakie atuty posiada firma zajmująca się projektowaniem ogrodów, według analizy SWOT?
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
Hurtownia oferuje telewizory w cenie netto 2 000 zł/szt. Na towar nałożony jest podatek VAT w wysokości 23%. W przypadku płatności gotówkowej hurtownia przyznaje klientom skonto w wysokości 5% wartości netto towaru. Jaką kwotę będzie miała cena brutto telewizora po uwzględnieniu skonta?
Kategorie: Kadry i płace Dokumentacja i ewidencja
Na podstawie fragmentu karty ewidencji czasu pracy ustal liczbę godzin nadliczbowych przepracowanych przez pracownika w danym miesiącu.
| Podsumowanie ewidencji czasu pracy | Razem (godz.) | ||
|---|---|---|---|
| 1. | Czas przepracowany ogółem | 180 | |
| w tym: | w porze nocnej | 16 | |
| w godzinach nadliczbowych | 4 | ||
| w godzinach nadliczbowych | 8 | ||
| w dni wolne od pracy | 0 | ||
Kategorie: Rachunkowość Finanse i podatki
Jeśli cena sprzedaży brutto towaru objętego podstawową stawką VAT wynosi 4 920,00 zł, to jaka jest kwota należnego podatku VAT?
Kategorie: Podatki Rozliczenia finansowe
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży odzieży używanej opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W grudniu z tytułu prowadzonej działalności jego przychody po odliczeniach osiągnęły 80 000,00 zł. Kwota ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorcy w grudniu wyniosła
| Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (fragment) | |
|---|---|
| Stawka ryczałtu | Przychody ewidencjonowane |
| 17% | osiągane w zakresie wolnych zawodów |
| 15% | ze świadczenia usług, m.in.: reprodukcji komputerowych nośników informacji; pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich, pośrednictwa w sprzedaży hurtowej, usług finansowych i ubezpieczeniowych, innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów (...) |
| 10% | ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (...) |
| 8,5% oraz 12,5% | przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem, ze świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem, innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów oraz wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (...) (12,5% od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł) |
| 5,5% | z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (...) |
| 3% | z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą; z działalności usługowej w zakresie handlu; z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz przerw z ryb i innych surowców z połowów (...) |
| 2% | ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych (...) |
Kategorie: Bezpieczeństwo i higiena pracy
W sytuacji zagrożenia w pomieszczeniach, w których nie można otworzyć okien oraz zablokowały się szklane drzwi należy, zgodnie z informacją przedstawioną na znaku w kolorach białym i zielonym

Kategorie: Prawo gospodarcze
Spółkami osobowymi prawa handlowego są spółki
Kategorie: Kadry i płace Prawo pracy