Przejdź do głównej treści

Lista pytań egzaminacyjnych

Filtrowanie pytań

Kwalifikacje
MTL.05Pytanie 161
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Dokumentacja i organizacja produkcji

Na podstawie informacji zawartych w tabeli określ dobowe zapotrzebowanie na kamień wapienny do procesu odmiedziowania żużla zawiesinowego.

ParametrJednostkaWartość
Masa żużla zawiesinowegoMg/cykl400
Masa żużla konwertorowegoMg/cykl0÷80
Masa kamienia wapiennegoMg/cykl20÷50
Masa koksuMg/cykl12÷18
Masa żużla stałegoMg/cykl20÷60
Czas trwania cykluh8
A. 80÷200 Mg
B. 40÷100 Mg
C. 60÷150 Mg
D. 20÷50 Mg
MTL.05Pytanie 162
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Obróbka cieplna i plastyczna

Oblicz wartość maksymalnego dopuszczalnego gniotu ∆hmax w procesie walcowania na gorąco prętów stalowych o średnicy d = 60 mm przy zastosowaniu walców o średnicy D = 500 mm, jeżeli współczynnik tarcia ślizgowego µ = 0,45.

Do obliczeń wykorzystaj wzór:
Δhmax = 0,5 D μ2
A. 225,0 mm
B. 50,6 mm
C. 112,5 mm
D. 13,5 mm
MTL.05Pytanie 163
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Materiały i stopy Pomiary i kontrola jakości

Badanie makroskopowe, określane jako próba głębokiego trawienia, wykonuje się między innymi w celu

A. ujawnienia rzadzizny osiowej w stalowych półwyrobach i wyrobach gotowych.
B. ujawnienia strefy wpływu ciepła w stalowych złączach spawanych.
C. oceny poziomu zanieczyszczenia stali siarką.
D. oceny rozmieszczenia wydzieleń fosforu w wyrobach stalowych.
MTL.05Pytanie 164
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Pomiary i kontrola jakości Wady i defekty wyrobów

Na rysunku przedstawiono schematycznie zasadę nieniszczącego lokalizowania wad wewnętrznych w wyrobach. Jaką metodę badania zastosowano?

Ilustracja do pytania 4
A. Prądów wirowych.
B. Ultradźwiękową.
C. Magnetyczno-proszkową.
D. Rentgenograficzną.
MTL.05Pytanie 165
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Pomiary i kontrola jakości Wady i defekty wyrobów

Którą z wymienionych prób technologicznych należy przeprowadzić w celu wykrycia wad wewnętrznych i określenia podatności na odkształcenia plastyczne walcówki o średnicy Ø = 4,3 mm?

A. Próbę dwukierunkowego przeginania.
B. Próbę podwójnego zginania.
C. Próbę tłoczności.
D. Próbę udarności.
MTL.05Pytanie 166
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Obróbka cieplna i plastyczna

Który z wymienionych procesów tłoczenia należy zastosować do wytłaczania naczynia w kształcie walca z krążka blachy stalowej, jeżeli stosunek grubości blachy do średnicy krążka wynosi 2%?

A. Wytłaczanie z dociskaczem.
B. Ciągnienie hydrauliczne.
C. Ciągnienie wielotaktowe.
D. Wytłaczanie bez dociskacza.
MTL.05Pytanie 168
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Dokumentacja i organizacja produkcji

Prawidłowa kolejność czynności związanych z opróżnianiem wanien po zakończeniu procesu elektrolitycznej rafinacji miedzi i wyłączeniu przepływu prądu jest następująca:

A. usunięcie szlamu anodowego, wyjęcie katod, usunięcie elektrolitu, wyjęcie anod.
B. wyjęcie katod, usunięcie elektrolitu, wyjęcie anod, usunięcie szlamu anodowego.
C. wyjęcie anod, usunięcie szlamu anodowego, wyjęcie katod, usunięcie elektrolitu.
D. usunięcie elektrolitu, wyjęcie anod, usunięcie szlamu anodowego, wyjęcie katod.
MTL.05Pytanie 171
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Materiały i stopy Obróbka cieplna i plastyczna

Na podstawie informacji zawartych w tabeli wskaż temperaturę hartowania tulei ze stali 20MnCrS5, jeżeli proces należy prowadzić w temperaturze o 20ºC wyższej niż minimalna temperatura hartowania warstwy powierzchniowej podana w normie.

Warunki obróbki cieplnej stali
wyciąg z PN-EN10084:2008 Stale do nawęglania
Oznaczenie staliPróba hartowania od czoła
Temperatura austenityzowania
°C
Temperatura nawęglania
°C
Temperatura hartowania rdzenia
°C
Temperatura hartowania warstwy powierzchniowej
°C
Odpuszczanie
°C
ZnakNumer
28Cr41.7030850880 do 980880 do 920780 do 820150 do 200
28CrS41.7036850880 do 980880 do 920780 do 820150 do 200
16MnCr51.7131870880 do 980880 do 920780 do 820150 do 200
16MnCrS51.7139870880 do 980880 do 920780 do 820150 do 200
20MnCr51.7147870880 do 980880 do 920780 do 820150 do 200
20MnCrS51.7149870880 do 980880 do 920780 do 820150 do 200
A. 900ºC
B. 800ºC
C. 880ºC
D. 820ºC
MTL.05Pytanie 172
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Wady i defekty wyrobów

Sierpowatość wyrobów walcowanych to

A. wada powstająca najczęściej na blachach, taśmach lub bednarce polegająca na skrzywieniu w postaci fal.
B. skrzywienie przedmiotu w jednej płaszczyźnie prostopadłej do kierunku walcowania.
C. skrzywienie blach, taśm lub kształtowników w płaszczyźnie walcowania.
D. skrzywienie przedmiotu w kilku płaszczyznach powodujące skręcenie wyrobu.
MTL.05Pytanie 173
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Urządzenia i narzędzia Ochrona środowiska i BHP

Które z wymienionych czynności są wykonywane w ramach bieżących remontów wielkiego pieca i jego urządzeń pomocniczych?

A. Remont instalacji energetycznej, wymiana chłodnic.
B. Remont odpylników, wymiana aparatu zasypowego.
C. Usuwanie uszkodzeń zasobników koksu i rud, regulacja sond do pomiaru poziomu wsadu.
D. Wymiana przewodu gorącego dmuchu, spawanie dużych nieszczelności pancerza pieca.
MTL.05Pytanie 175
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Materiały i stopy

Który produkt w procesie technologicznym wytwarzania stali jest definiowany jako stop żelaza z węglem o zawartości węgla powyżej 2%, zwykle 3,5%-4,5%?

A. Surówka
B. Stal
C. Żeliwo
D. Staliwo
MTL.05Pytanie 176
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Pomiary i kontrola jakości Urządzenia i narzędzia

Który z przedstawionych na ilustracjach przyrządów pomiarowych należy zastosować do określenia stopnia zużycia pierścienia kalibrującego ciągadła o średnicy Dₖ = 16±0,01 mm?

Ilustracja do pytania 16
Na ilustracji 4.
Na ilustracji 3.
Na ilustracji 1.
Na ilustracji 2.
MTL.05Pytanie 179
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Materiały i stopy Pomiary i kontrola jakości

W dokumentacji dotyczącej wyrobów z żeliwa sferoidalnego zapisane zostały następujące warunki techniczne zamówienia: umowna granica plastyczności ≥ 300 MPa wytrzymałość na rozciąganie ≥ 400 MPa, wydłużenie ≤ 7%, twardość ≤ 335 HB, struktura osnowy metalowej - perlityczna. Określ na podstawie tabeli, który rodzaj żeliwa sferoidalnego spełnia te wymagania.

GatunekRm
MPa
min.
Rp 0,2
MPa
min.
A
%
min.
HBStruktura osnowy metalowej
EN-GJS-900-29006002280÷360bainit lub martenzyt odpuszczony
EN-GJS-800-28004502245÷335perlit lub struktury odpuszczania
EN-GJS-700-27004202225÷305perlit
EN-GJS-600-36003703190÷270perlit + ferryt
EN-GJS-500-75003207170÷230perlit + ferryt
EN-GJS-450-1045031010160÷210ferryt
EN-GJS-400-1540025015130÷180ferryt
EN-GJS-400-1840025018130÷180ferryt
EN-GJS-350-2235022022≤ 150ferryt
A. EN-GJS-500-7
B. EN-GJS-900-2
C. EN-GJS-600-3
D. EN-GJS-700-2
MTL.05Pytanie 180
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Pomiary i kontrola jakości Urządzenia i narzędzia

Do określenia stopnia zużycia prowadnic suwaka prasy cierno–śrubowej należy zastosować

A. wysokościomierz suwmiarkowy.
B. szczelinomierz.
C. średnicówkę mikrometryczną.
D. mikrometr.
MTL.05Pytanie 181
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Materiały i stopy Obróbka cieplna i plastyczna

Określ na podstawie tabeli, który olej należy zastosować do ciągnienia profili ze stopu CuZn19Sn.

Beruform STO 3009 COlej o wysokiej lepkości i zawartości chloru przeznaczony do ciągnienia rur i profili ze stali Cr-Ni, stali żarowytrzymałych oraz tytanu.
Masterdraw EBE 270Olej do ciągnienia profili i rur o różnych grubościach ścianek, ze stopów metali nieżelaznych, mosiądzu i niklu oraz stopów miedziowo-niklowych.
Masterdraw 560Olej do smarowania wewnętrznego przy ciągnieniu rur miedzianych (operacje końcowe), o ściankach cienkich i ściankach o średniej grubości.
Kubitrac P 50Mieszalny z wodą koncentrat oleju do walcowania przeznaczony do walcowania pielgrzymowego rur z miedzi i stopów miedzi.
A. Kubitrac P 50
B. Masterdraw EBE 270
C. Masterdraw 560
D. Beruform STO 3009 C
MTL.05Pytanie 183
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Obróbka cieplna i plastyczna

Wskaż, które zabiegi obróbki cieplnej należy zaplanować przy ulepszaniu cieplnym odkuwek stalowych.

A. Hartowanie powierzchniowe i odpuszczanie niskie.
B. Hartowanie na wskroś i odpuszczanie wysokie.
C. Hartowanie na wskroś i odpuszczanie niskie.
D. Hartowanie powierzchniowe i odpuszczanie średnie.
MTL.05Pytanie 184
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Obróbka cieplna i plastyczna Dokumentacja i organizacja produkcji

Wskaż prawidłową kolejność operacji technologicznych w procesie produkcji blach grubych o grubości 2÷4 mm, walcowanych na gorąco z kęsisk płaskich nagrzanych do temperatury walcowania.

A. Walcowanie, chłodzenie, usuwanie zgorzeliny, prostowanie, cięcie na arkusze, usuwanie wad.
B. Usuwanie zgorzeliny, walcowanie, prostowanie na prostownicy rolkowej na gorąco, chłodzenie, obcinanie brzegów i cięcie na arkusze.
C. Usuwanie zgorzeliny, walcowanie, obcinanie brzegów, prostowanie na prasie, cięcie na arkusze, chłodzenie.
D. Walcowanie, usuwanie zgorzeliny, chłodzenie, usuwanie wad, prostowanie, cięcie na arkusze.
MTL.05Pytanie 185
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Materiały i stopy Dokumentacja i organizacja produkcji

Określ na podstawie receptury namiaru spiekalni, ile koncentratu rud żelaza o zawartości wilgoci 7% należy wprowadzić do mieszanki spiekalniczej potrzebnej do produkcji 8 ton spieku.

RECEPTURA NAMIARU SPIEKALNI
SkładnikWsad wilgotny
kg
Zawartość
H2O
%
Wsad suchy
kg
Łączne straty prażenia
i redukcji
kg
Składniki
spieku
kg
Ruda żelaza
≈55% Fe
450,05427,512,0415,5
Koncentrat rud żelaza
≈60% Fe
435,07405,02,4402,6
Pył wielkopiecowy40,0836,82,933,9
Zgorzelina walcownicza30,0229,4--29,4
Kamień wapienny200,02196,084,6111,4
Koks80,0873,666,47,2
RAZEM1235,0----1168,3168,31000
A. 3 600 kg
B. 3 480 kg
C. 3 240 kg
D. 3 420 kg
MTL.05Pytanie 186
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Materiały i stopy Pomiary i kontrola jakości

Która próba badania twardości polega na wciskaniu w badany materiał wgłębnika w postaci ostrosłupa diamentowego o podstawie kwadratowej?

A. Rockwella.
B. Brinella.
C. Vickersa.
D. Shore'a.
MTL.05Pytanie 187
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Materiały i stopy Pomiary i kontrola jakości

Jakie badanie należy przeprowadzić w celu określenia wydłużenia As walcówki miedzianej?

A. Próbę przeginania drutu.
B. Próbę nawijania drutu.
C. Statyczną próbę rozciągania.
D. Statyczną próbę skręcania.
MTL.05Pytanie 188
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Materiały i stopy Pomiary i kontrola jakości

Na podstawie tabeli oblicz łączne zużycie żelazokrzemu w pięciu kolejnych wytopach 1 Mg żeliwa EN-GJL350.

Namiery materiałów wsadowych do wytopu 1 Mg żeliwa EN-GJL350
Materiał wsadowyNumer wytopu
12345
Surówka, kg710700705700695
Złom stalowy, kg240250245245255
Fe – Si, kg1820192120
Fe – Mn, kg10119119
Modyfikator, kg111110910
Nawęglacz, kg81091110
A. 50 kg
B. 92 kg
C. 48 kg
D. 98 kg
MTL.05Pytanie 190
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Materiały i stopy

W celu przygotowania rud żelaza do procesów pirometalurgicznych należy zaplanować

A. ługowanie rud.
B. spiekanie rud.
C. prażenie rud.
D. suszenie rud.
MTL.05Pytanie 191
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Materiały i stopy Pomiary i kontrola jakości

Określ na podstawie tabeli, jaka jest wymagana wartość Rₘ drutu Cu – OFE, stosowanego jako wsad do ciągłego wyciskania miedzianych profili kształtowych.

CharakterystykaRodzaj materiału
do wyciskania profili metodą Conform
Walcówka
Cu - ETP
Drut z miedzi beztlenowej
Cu - OFE
Zanieczyszczenia, g/MgMax. 30Max. 25
Zanieczyszczenia O₂, g/MgMax. 400Max. 3
Przewodność w 20°C, MS/mMin. 58,58Min. 58,87
Wydłużenie, %44 ±238 ±2
Wytrzymałość na rozciąganie, MPa220 ±5180 ±10
A. 180 ±10 MPa
B. 220 ±5 MPa
C. 44 ±2%
D. 38 ±2%
MTL.05Pytanie 198
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Obróbka cieplna i plastyczna Pomiary i kontrola jakości Wady i defekty wyrobów

Którą z wymienionych prób technologicznych należy przeprowadzić w celu wykrycia wad wewnętrznych i określenia podatności na odkształcenia plastyczne walcówki o przekroju okrągłym i średnicy φ = 4,3 mm?

A. Próbę dwukierunkowego przeginania.
B. Próbę udarności.
C. Próbę tłoczności.
D. Próbę podwójnego zginania.
MTL.05Pytanie 199
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Procesy metalurgiczne Pomiary i kontrola jakości

Na podstawie informacji zawartych w tabeli określ nominalną odległość L pomiędzy zaciskami w próbie jednokierunkowego skręcania drutu o średnicy d = 2 mm.

Odległość L między zaciskami w zależności od średnicy d próbki (drutu).
Średnica nominalna
d [mm]
Odległość między zaciskami (nominalna)
0,3 ≤ d < 1200 d
1 ≤ d < 5100 d1)
5 ≤ d50 d2)
1) Odległość 50 d może być stos. za spec. zgodą, gdy maszyna nie pozwala na zastos. długości równej 100 d
2) Odległość 30 d może być stos. za spec. zgodą, gdy maszyna nie pozwala na zastos. długości równej 50 d
Ilustracja do pytania 39
A. 400 mm
B. 200 mm
C. 30 mm
D. 50 mm
MTL.05Pytanie 200
Organizacja i prowadzenie pro…

Kategorie: Materiały i stopy Pomiary i kontrola jakości

Którą metodę badania własności metali należy zastosować w celu określenia granicy plastyczności?

A. Próbę zmęczeniową.
B. Próbę tłoczności.
C. Statyczną próbę rozciągania.
D. Statyczną próbę ściskania.

Wymagane logowanie

Filtrowanie pytań według trudności jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Po zalogowaniu możesz oznaczać pytania jako łatwe lub trudne, a następnie filtrować je według tych oznaczeń.