Przejdź do głównej treści

Lista pytań egzaminacyjnych

Część praktyczna egzaminu

Filtrowanie pytań

Kwalifikacje
HGT.02Pytanie 161
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Podstawy dietetyki Obliczenia gastronomiczne

Na podstawie danych z tabeli określ wartość energetyczną 1 porcji kopytek.

LpNazwa produktuIlość na 1 porcję kopytek [g]Wartość energetyczna w 100 g produktu [kcal]
1.Ziemniaki20080
2.Mąka pszenna40350
3.Mąka ziemniaczana8325
4.Jaja10150
5.Słonina10800
A. 1705 kcal
B. 1605 kcal
C. 321 kcal
D. 421 kcal
HGT.02Pytanie 162
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Podstawy dietetyki Obliczenia gastronomiczne

Ile białka pochodzenia zwierzęcego zawiera jedna kanapka z szynką?

Nazwa potrawy: Kanapka z szynką
Lp.Nazwa produktuIlość na 1 kanapkę [g]Zawartość w 100 g produktu
Białko [g]Energia [kcal]
1.Pieczywo1006246
2.Szynka5016235
3.Masło śmietankowe51660
4.Pomidor50115
A. 24,00 g
B. 8,05 g
C. 16,00 g
D. 6,05 g
HGT.02Pytanie 163
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Na podstawie danych z karty kalkulacyjnej ustal cenę gastronomiczną 1 porcji koktajlu.

Karta kalkulacyjna koktajlu
LpNazwa produktuIlość na 10 porcji [l]Cena 1l [zł]Wartość [zł]
1.Woda mineralna0,502,00
2.Wino białe stołowe0,5030,00
3.Razemxx
4.Marża 200%xx
5.Razem 10 porcjixx
6.Cena gastronomiczna 1 porcjixx
A. 6,80 zł
B. 4,80 zł
C. 14,00 zł
D. 16,00 zł
HGT.02Pytanie 164
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Organizacja pracy i serwis Obliczenia gastronomiczne

Wyżywienie 15-osobowej delegacji kosztowało:
- śniadanie - 225,00 zł,
- lunch - 150,00 zł,
- obiadokolacja - 375,00 zł.

Oblicz koszt całodziennego wyżywienia jednego delegata.

A. 50,00 zł
B. 37,50 zł
C. 30,00 zł
D. 75,00 zł
HGT.02Pytanie 166
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Podstawy dietetyki Obliczenia gastronomiczne

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, który zestaw produktów dostarczy konsumentowi 5,3 g błonnika.

Nazwa produktuZawartość błonnika w 100 g produktu
jogurt0,3 g
musli9,7 g
A. 100 g jogurtu i 50 g musli.
B. 150 g jogurtu i 50 g musli.
C. 150 g jogurtu i 100 g musli.
D. 100 g jogurtu i 100 g musli.
HGT.02Pytanie 168
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Na podstawie danych z tabeli ustal cenę gastronomiczną włoszczyzny, jeżeli marża wynosi 25%.

LpNazwa produktuIlość [kg]Cena 1 kg [zł]
1.Kapusta0,302,00
2.Marchew0,302,00
3.Pietruszka0,155,00
4.Seler0,155,00
5.Cebula0,103,00
A. 4,25 zł
B. 4,00 zł
C. 3,25 zł
D. 3,75 zł
HGT.02Pytanie 169
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli określ, ile wynosi koszt produkcji 10 porcji bitej śmietany z jagodami.

Nazwa potrawy: Bita śmietana z jagodami
LpNazwa produktuIlość na 5 porcji [g]Cena 1kg [zł]
1.Śmietanka 30%25010,00
2.Cukier puder502,00
3.Jagody30015,00
A. 27,00 zł
B. 14,20 zł
C. 10,20 zł
D. 54,00 zł
HGT.02Pytanie 174
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Techniki kulinarne Organizacja pracy i serwis Obliczenia gastronomiczne

W celu zwiększenia w weekendy liczby gości w hotelu usytuowanym nieopodal wyższej uczelni wprowadzono zniżki 50% dla studentów uczących się zaocznie i nauczycieli akademickich. Który z instrumentów promocji wykorzystano?

A. Public relations
B. Reklamę zewnętrzną
C. Reklamę wewnętrzną
D. Promocję sprzedaży
HGT.02Pytanie 175
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Jaką wartość ma cena netto gastronomiczna 100 ml miodu pitnego, jeśli detaliczna cena butelki miodu pitnego o objętości 0,5 l wynosi 100,00 zł, a marża wynosi 200%?

A. 10,00 zł
B. 60,00 zł
C. 40,00 zł
D. 20,00 zł
HGT.02Pytanie 176
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Podstawy dietetyki Obliczenia gastronomiczne

Ile białka zwierzęcego dostarczy organizmowi człowieka spożycie 1 porcji koktajlu z jogurtu i czarnej porzeczki?

Nazwa potrawy: Koktajl z jogurtu i czarnej porzeczki
Lp.Nazwa produktuIlość na 1 porcję [g]Zawartość w 100 g produktu
Wapń [mg]Witamina C [mg]Białko [g]
1.Jogurt 2%2001701,04,3
2.Czarna porzeczka50401831,3
3.Cukier10---
A. 5,6 g
B. 8,6 g
C. 9,3 g
D. 4,3 g
HGT.02Pytanie 179
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Na postawie zamieszczonego normatywu surowcowego oblicz, ile natki pietruszki należy przygotować do sporządzenia 16 porcji soku z pomidorów.

Normatyw surowcowy na 2 porcje soku z pomidorów
Nazwa surowcaIlość
Pomidory500 g
Jabłka250 g
Natka pietruszki¼ pęczka
Sól, sok z cytrynydo smaku
Bazyliado smaku
A. 3 pęczki.
B. 1 pęczek.
C. 2 pęczki.
D. 4 pęczki.
HGT.02Pytanie 180
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Korzystając z zamieszczonej poniżej karty kalkulacyjnej, oblicz cenę gastronomiczną jednej porcji mazagranu (cenę sprzedaży zaokrąglij do jednego miejsca po przecinku).

Nazwa surowcaJednostka miaryIlość na 10 porcjiCena detaliczna [zł]Wartość [zł]
kawa naturalnakg0,0926
cukierkg0,23,5
ruml0,2565
razemxxx
marża 250%xxx
razem 10 porcjixxx
cena sprzedaży 1 porcjixxx
A. 7,80 zł
B. 4,80 zł
C. 6,80 zł
D. 5,80 zł
HGT.02Pytanie 183
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile wynosi koszt surowców deseru lodowego.

SurowiecIlość surowcaCena jednostkowa
Lody śmietankowe100 g12 zł/kg
Biszkopty20 g15 zł/kg
Polewa czekoladowa10 g26 zł/kg
A. 1,76 zł
B. 17,60 zł
C. 12,56 zł
D. 6,80 zł
HGT.02Pytanie 184
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Organizacja pracy i serwis Obliczenia gastronomiczne

Zakład gastronomiczny, w celu zwiększenia sprzedaży, wprowadził obniżki cen w weekendy oraz kupony konkursowe dla swoich klientów. Zastosowane przez zakład narzędzia promocji to

A. promocja sprzedaży
B. public relations
C. reklama
D. sprzedaż osobista
HGT.02Pytanie 185
Przygotowanie i wydawanie dań

Kategorie: Surowce i produkty spożywcze Obliczenia gastronomiczne

Zakup 15 kg świeżej ryby kosztuje 144 zł. W trakcie jej oczyszczania i filetowania powstaje 6 kg odpadów poprodukcyjnych. Jaką wartość ma koszt jednostkowy 1 kg filetów rybnych?

A. 16 zł
B. 22 zł
C. 24 zł
D. 15 zł

Wymagane logowanie

Filtrowanie pytań według trudności jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Po zalogowaniu możesz oznaczać pytania jako łatwe lub trudne, a następnie filtrować je według tych oznaczeń.