Przejdź do głównej treści

Lista pytań egzaminacyjnych

Filtrowanie pytań

Kwalifikacje
BPO.01Pytanie 321
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Ocena ryzyka zawodowego Czynniki szkodliwe i zagrożenia

Z danych w tabeli wynika, że w 2017 roku w porównaniu z 2016 rokiem

Zatrudnieni w warunkach zagrożenia
Wyszczególnienie2016 r.2017 r.
w tys.Na 1000
zatrudnionych
badanej zbiorowości
Ogółem:463,5458,077,6
z tego:
czynnikami środowiska pracy268,0262,044,4
uciążliwością pracy117,9114,419,4
czynnikami mechanicznymi związanymi
z maszynami szczególnie niebezpiecznymi
77,681,613,8
A. spadła liczba zagrożeń związanych z czynnikami środowiska pracy o 6,0 tys., tj. o 2,2% oraz uciążliwością pracy o 3,5 tys., tj. o 3,0%, wzrosła natomiast liczba zagrożeń czynnikami mechanicznymi związanymi z maszynami szczególnie niebezpiecznymi o 4,0 tys., tj. o 4,9%.
B. wzrosła liczba zagrożeń związanych z czynnikami środowiska pracy o 6,0 tys., tj. o 2,2% oraz uciążliwością pracy o 3,5 tys., tj. o 3,0%, spadła natomiast liczba zagrożeń czynnikami mechanicznymi związanymi z maszynami szczególnie niebezpiecznymi o 4,0 tys., tj. o 5,1%.
C. spadła liczba zagrożeń związanych z czynnikami środowiska pracy o 6,0 tys., tj. o 0,98% oraz uciążliwością pracy o 3,5 tys., tj. o 0,97%, wzrosła natomiast liczba zagrożeń czynnikami mechanicznymi związanymi z maszynami szczególnie niebezpiecznymi o 4,0 tys., tj. o 1,05%.
D. spadła liczba zagrożeń związanych z czynnikami środowiska pracy o 6,0 tys., tj. o 2,2% oraz uciążliwością pracy o 3,5 tys., tj. o 3,0%, wzrosła natomiast liczba zagrożeń czynnikami mechanicznymi związanymi z maszynami szczególnie niebezpiecznymi o 4,0 tys., tj. o 5,2%.
BPO.01Pytanie 322
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Czynniki szkodliwe i zagrożenia Środki ochrony i profilaktyka

Ograniczenie hałasu poprzez zmniejszenie propagacji fali akustycznej z miejsca źródłowego do innego stanowiska pracy osiąga się przez zastosowanie

A. ekranów akustycznych w miejscu pracy.
B. zmiany prędkości przepływu mediów w urządzeniu.
C. tłumików dźwięku.
D. zmiany oporów tarcia elementów urządzenia.
BPO.01Pytanie 323
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Czynniki szkodliwe i zagrożenia Szkolenia i edukacja BHP

Pracodawca nie może używać substancji chemicznych bez

A. wcześniejszego przeszkolenia przez producenta oraz oznaczenia substancji.
B. wyraźnego oznakowania umożliwiającego ich identyfikację.
C. uzyskania zgody od organu nadzoru nad warunkami pracy.
D. otrzymania oznakowania oraz zgody inspekcji sanitarnej.
BPO.01Pytanie 324
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Ocena ryzyka zawodowego Ergonomia i organizacja stanowiska

Celem badania oraz oceny obciążenia psychicznego pracownika na miejscu pracy nie jest

A. dostosowanie miejsca pracy do preferencji pracownika
B. dostosowanie toku produkcji do możliwości pracowników
C. ulepszenie efektywności pracy poprzez usunięcie występujących błędów
D. optymalizacja procesów w celu zminimalizowania obciążenia psychicznego
BPO.01Pytanie 325
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Czynniki szkodliwe i zagrożenia Środki ochrony i profilaktyka

Szatnie przepustowe należy zapewnić pracownikom na stanowisku

§ 16. 1. Szatnia przepustowa powinna być urządzona dla pracowników zatrudnionych przy pracach związanych ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących, w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujących intensywne brudzenie.
(rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; tekst jednolity Dz.U. nr 169 z 2003 roku, poz. 1650 ze zmianami)
A. sprzedawcy.
B. kelnera.
C. barmana.
D. piekarza.
BPO.01Pytanie 326
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Wypadki przy pracy i postępowanie powypadkowe

Co grozi pracodawcy, który, ignorując swoje obowiązki, nie poinformuje odpowiedniego inspektora pracy oraz prokuratora o wypadku śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym, zgodnie z kodeksem pracy?

A. pozbawienia wolności
B. ograniczenia wolności
C. upomnienia
D. grzywny
BPO.01Pytanie 327
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Środki ochrony i profilaktyka

Pracodawca ma obowiązek wdrożyć proceduralne środki zabezpieczające, które pomagają w redukcji zagrożeń w miejscu pracy, w formie

A. indywidualnych środków ochrony
B. osłon dla maszyn
C. instrukcji stanowiskowych
D. barier ochronnych
BPO.01Pytanie 328
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Ocena ryzyka zawodowego Czynniki szkodliwe i zagrożenia

Gdzie istnieje największe ryzyko porażenia prądem elektrycznym w pomieszczeniu?

A. w wilgotnym pomieszczeniu z drewnianym podłożem
B. w suchym pomieszczeniu z betonową posadzką
C. w wilgotnym pomieszczeniu z betonową posadzką
D. w przewiewnym pomieszczeniu z drewnianą podłogą
BPO.01Pytanie 331
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Ocena ryzyka zawodowego Środki ochrony i profilaktyka

Coroczna analiza stanu bhp w miejscu pracy, przygotowywana przez inspektora bhp, nie powinna obejmować informacji dotyczących

A. informacji na temat stosowania środków ochrony indywidualnej
B. danych osobowych pracowników zatrudnionych
C. statystyk wypadków za ubiegły rok
D. rezultatów przeprowadzanych badań czynników szkodliwych
BPO.01Pytanie 332
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Szkolenia i edukacja BHP

Przed rozpoczęciem pracy na nowym stanowisku nie jest wymagane przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego dla

A. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta biorącego udział w praktyce studenckiej
B. pracownika przenoszonego na inne stanowisko
C. pracownika biurowego, który przyjmuje dodatkowe obowiązki biurowe
D. osoby zatrudnionej na stanowisku robotniczym, na którym mogą występować czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne dla zdrowia
BPO.01Pytanie 333
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Wypadki przy pracy i postępowanie powypadkowe

W przypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego wypadku przy pracy, pracodawca ma obowiązek bezzwłocznie powiadomić

A. policję oraz prokuratora
B. policję oraz odpowiedniego inspektora pracy
C. właściwego okręgowego inspektora pracy oraz prokuratora
D. społecznego inspektora pracy oraz prokuratora
BPO.01Pytanie 334
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Środki ochrony i profilaktyka

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi środki ochrony osobistej, które

A. spełniają kryteria oceny zgodności, określone w stosownych przepisach.
B. są zgodne z wymaganiami zawartymi w normach zakładowych.
C. zostały zaakceptowane przez pracowników.
D. otrzymały certyfikat jakości.
BPO.01Pytanie 336
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Wypadki przy pracy i postępowanie powypadkowe

Kwestie dotyczące sposobu oraz procedury ustalania przyczyn i okoliczności wypadków w pracy regulowane są przez

A. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej
B. dyrektywa europejska dotycząca bhp
C. Kodeks pracy i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej
D. Kodeks pracy i rozporządzenie Rady Ministrów
BPO.01Pytanie 338
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Ocena ryzyka zawodowego Czynniki szkodliwe i zagrożenia

Do głównych zagrożeń mechanicznych zaliczają się

A. zgniecenie, zmiażdżenie, przecięcie lub odcięcie
B. promieniowanie jonizujące, laserowe
C. substancje płynne i środki do dezynfekcji i sterylizacji
D. hałas, wibracje oraz mikroklimat
BPO.01Pytanie 339
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Środki ochrony i profilaktyka

Jakie maszyny oraz urządzenia powinny posiadać instrukcje dotyczące bezpiecznej eksploatacji?

A. Wyłącznie maszyny produkcyjne
B. Jedynie narzędzia w zakładach produkcyjnych
C. Zaledwie maszyny i urządzenia, które niosą największe ryzyko wypadków
D. Wszystkie maszyny i urządzenia
BPO.01Pytanie 340
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Szkolenia i edukacja BHP

Do przeszkód w kształceniu dorosłych nie zalicza się

A. braku chęci do nauki
B. pozytywnego podejścia do nauki
C. niskiego lub wysokiego poczucia własnej wartości
D. niedoboru pewności siebie
BPO.01Pytanie 341
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Ocena ryzyka zawodowego Czynniki szkodliwe i zagrożenia

Do szkodliwych oraz niebezpiecznych czynników biologicznych w miejscu pracy nie zalicza się

A. wirusów
B. mikroorganizmów oraz makroorganizmów
C. mutagenów chemicznych
D. substancji wytwarzanych przez organizmy żywe
BPO.01Pytanie 342
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Wypadki przy pracy i postępowanie powypadkowe

Za wypadek przy pracy uznaje się

A. niespodziewane zdarzenie, wynikające z przyczyny wewnętrznej, związane z pracą, prowadzące do urazu
B. niespodziewane zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, prowadzące do urazu lub śmierci, które miało miejsce w związku z pracą
C. niespodziewane wydarzenie, spowodowane przyczyną wewnętrzną, powodujące utratę zdolności do pracy
D. długotrwałe zdarzenie, związane z pracą, które doprowadziło do uszczerbku na zdrowiu
BPO.01Pytanie 343
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Środki ochrony i profilaktyka

Pracownik może zostać ukarany finansowo, jeśli

A. nie usprawiedliwi swojej nieobecności w pracy
B. nie przestrzegał ustalonych zasad organizacji i porządku w pracy
C. pojawił się w pracy w stanie nietrzeźwości
D. nie potwierdził swojego przybycia w wymagany sposób
BPO.01Pytanie 344
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Ocena ryzyka zawodowego Czynniki szkodliwe i zagrożenia

Wyniki badań na zawartość metali ciężkich w glebach lekkich wskazują obecność: rtęci Hg=1,2 mg/kg suchej masy i miedzi Cu=50 mg/kg suchej masy. Czy przekroczone są dopuszczalne zawartości metali ciężkich w badanej glebie?

Dopuszczalne zawartości metali ciężkich w glebach
PierwiastekJednostkaZawartość w glebach
lekkichśrednichciężkich
Rtęć (Hg)mg/kg suchej masy0,81,21,5
Miedź (Cu)mg/kg suchej masy2550
A. Zawartość rtęci i miedzi są w normie.
B. Zawartość rtęci i miedzi są przekroczone.
C. Zawartość rtęci jest przekroczona, a zawartość miedzi jest w normie.
D. Zawartość miedzi jest przekroczona, a zawartość rtęci jest w normie.
BPO.01Pytanie 346
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Ocena ryzyka zawodowego

Zatrudniony musi wyjechać do innego miasta na specjalistyczne badania, które są niezbędne do określenia możliwej choroby zawodowej. W tym przypadku koszty podróży pokrywa

A. pracownik
B. Zakład Ubezpieczeń Społecznych
C. Narodowy Fundusz Zdrowia
D. pracodawca
BPO.01Pytanie 348
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Czynniki szkodliwe i zagrożenia Ergonomia i organizacja stanowiska

Zgodnie z danymi zamieszczonymi w tabeli, na stanowisku pracy projektanta wymagane jest oświetlenie 0 natężeniu

Wymagania normatywne dotyczące oświetlenia wybranych miejsc pracy
według normy PN-EN 12464-1:2012
Rodzaje czynności/przestrzenieĒm [lx]UGRLUoRa
Trasy komunikacyjne, w tym korytarze i schody100280,4040
Roboty montażowe dokładne500220,6080
Roboty montażowe precyzyjne750190,7080
Jadalnie, świetlice, portiernie200220,4080
Pomieszczenia biurowe500190,6080
Sale posiedzeń i konferencyjne500190,6080
Prace kreślarskie750160,7080
A. 19 UGRL
B. 750 lx
C. 80 Ra
D. 0,70 Uo
BPO.01Pytanie 350
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Czynniki szkodliwe i zagrożenia Środki ochrony i profilaktyka Ergonomia i organizacja stanowiska

Biuro księgowej pracującej w przedsiębiorstwie zajmującym się budową maszyn rolniczych zlokalizowane jest blisko hali pras mechanicznych. Jakie rozwiązanie może zredukować problem nadmiernego narażenia księgowej na wibracje i hałas?

A. instalacja kabiny dźwiękoizolacyjnej
B. zalecenie stosowania częstych przerw w pracy
C. wyposażenie księgowej w ochronniki słuchu
D. przeniesienie biura jak najdalej od hali pras
BPO.01Pytanie 351
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Ocena ryzyka zawodowego Czynniki szkodliwe i zagrożenia Środki ochrony i profilaktyka

Pracownik obsługujący młot kuźniczy jest narażony na wibracje. Oceń, jaka częstotliwość drgań jest szczególnie niebezpieczna dla jego wątroby.

Wybrane częstotliwości rezonansowe
NarządCzęstotliwość rezonansowa w Hz
Płuca i serce4 - 9
Żołądek8
Narządy jamy brzusznej4,5 - 10
Pęcherz moczowy10 - 18
Gałka oczna60 - 90
A. 4,5 - 10 Hz
B. 8 - 10 Hz
C. 9 - 18 Hz
D. 10 - 60 Hz
BPO.01Pytanie 352
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Wypadki przy pracy i postępowanie powypadkowe

W przypadku, gdy w następstwie wypadku przy pracy dojdzie do trwałego i znaczącego zniekształcenia ciała, zespół powypadkowy ma obowiązek

A. powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną
B. poinformować chirurga plastycznego
C. uznać ten wypadek za prowadzący do czasowej niezdolności do pracy
D. zakwalifikować ten wypadek jako ciężki
BPO.01Pytanie 353
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Środki ochrony i profilaktyka

Pracownicy mają możliwość korzystania w pracy z własnych ubrań oraz obuwia roboczego, które spełniają normy bezpieczeństwa oraz higieny pracy?

A. po uzyskaniu zgody swojego przełożonego
B. na pozycjach określonych przez pracodawcę
C. tylko na stanowiskach wyznaczonych przez związki zawodowe oraz społecznego inspektora pracy
D. bez akceptacji pracodawcy
BPO.01Pytanie 355
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Środki ochrony i profilaktyka

W jednopoziomowej hali produkcyjnej zatrudnionych jest 200 pracowników. Przepisy regulują, że szerokość ewakuacyjnej drogi poziomej powinna wynosić 0,6 m na każde 100 osób, jednak nie może być mniejsza niż 1,4 m. Jaka powinna być szerokość drogi ewakuacyjnej w tej hali?

A. 1,2 m
B. 1,4 m
C. 0,6 m
D. 1,7 m
BPO.01Pytanie 357
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP Ergonomia i organizacja stanowiska Szkolenia i edukacja BHP

Szkolenie okresowe pracowników, zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych, powinno trwać minimum

Ramowy program szkolenia okresowego pracowników administracyjno-biurowych
123
Lp.Temat szkoleniaLiczba godzin*
1Wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy z uwzględnieniem:
a) Praw i obowiązków pracowników (...)
b) Ochrony praw kobiet i młodocianych
c) Wypadków przy pracy (...)
2
2Postęp w zakresie oceny zagrożeń czynnikami występującymi w procesach pracy (...)2
3Problemy związane z organizacją stanowisk pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, (...)2
4Postępowanie w razie wypadków i w sytuacjach zagrożeń (...)2
Razem:Minimum 8
A. 360 minut.
B. 180 minut.
C. 480 minut.
D. 120 minut.
BPO.01Pytanie 358
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP

Zgodnie z Kodeksem pracy kara porządkowa traci moc, a kopia zawiadomienia o ukaraniu jest usuwana z akt pracownika, gdy

A. pracownik samowolnie opuszcza miejsce pracy
B. minął rok wzorowej pracy
C. umowa o pracę zostanie rozwiązana
D. umowa doszła do końca
BPO.01Pytanie 359
Zarządzanie bezpieczeństwem w…

Kategorie: Prawo pracy i przepisy BHP

Zgodnie z przepisami prawa pracy, w przypadku nieprzestrzegania przez pracownika zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, norm przeciwpożarowych, opuszczenia miejsca pracy bez usprawiedliwienia, przybycia do pracy w stanie nietrzeźwości lub picia alkoholu w trakcie pracy, pracodawca ma prawo

A. odebrać pracownikowi premię.
B. zmienić pracownikowi stanowisko na niższe.
C. rozwiązać umowę z pracownikiem.
D. nałożyć karę finansową.

Wymagane logowanie

Filtrowanie pytań według trudności jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Po zalogowaniu możesz oznaczać pytania jako łatwe lub trudne, a następnie filtrować je według tych oznaczeń.