Przejdź do głównej treści

Lista pytań egzaminacyjnych

Filtrowanie pytań

Kwalifikacje
HGT.07Pytanie 164
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Usługi turystyczne Kalkulacje i rozliczenia

Kwestia cen usług turystycznych w ośrodku narciarskim od maja do października powinna być

A. zawsze taka sama bez względu na czas sprzedaży
B. wyższa niż w innych miesiącach
C. niższa niż w pozostałych miesiącach
D. zależna od zarobków klienta
HGT.08Pytanie 166
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Rozliczanie imprez

Korzystając z danych przedstawionych w tabeli oblicz kwotę podatku VAT.

Lp.UsługaRazem
1.Nocleg2 100,00
2.Transport2 500,00
3.Wyżywienie2 600,00
4.Pilot600,00
5.Bilety900,00
Razem
8 700,00
Marża brutto
1 400,00
23% VAT
?
A. 1 626,83 zł
B. 322,00 zł
C. 261,79 zł
D. 1 365,04 zł
HGT.07Pytanie 167
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Prawo i dokumentacja turystyczna

Polskim podróżnikom potrzebne są paszport i wiza wjazdowa podczas wyjazdu do

A. Chorwacji
B. Szwajcarii
C. Ukrainy
D. Białorusi
HGT.08Pytanie 168
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Rozliczanie imprez Dokumentacja i umowy

Która kwota powinna być wpisana na zamieszczonej fakturze w kolumnie cena jednostkowa netto?

Faktura (fragment)
Lp.Nazwa towaru/usługiJ.m.IlośćCena jednostkowa netto (zł)Wartość netto (zł)Stawka podatku VAT (%)Kwota podatku VAT (zł)Wartość brutto (zł)
1.Noclegdoba3xx835,56480,00
A. 480,00 zł
B. 444,44 zł
C. 148,15 zł
D. 160,00 zł
HGT.08Pytanie 170
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Atrakcje i baza turystyczna

Zamieszczony w katalogu biura podróży opis wycieczki dotyczy wyjazdu

Opis wycieczki z katalogu (fragment)

Zwiedzanie kościoła Wang jako unikalnego zabytku Karpacza. Wejście na najwyższy szczyt górujący nad całymi Sudetami oraz Republiką Czeską. Wstęp do Wąwozu i Wodospadu Kamieńczyka. Zwiedzanie i prelekcja w Chacie Walońskiej.

A. w Tatry.
B. w Bieszczady.
C. w Karkonosze.
D. w Pieniny.
HGT.08Pytanie 171
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Prawo i bezpieczeństwo

Która z tych usług jest uznawana za dodatkową w ramach pakietów turystycznych oferowanych przez biuro podróży?

A. Przelot samolotem
B. Transfer z lotniska
C. Nocleg w hotelu
D. Ubezpieczenie podróżne
HGT.08Pytanie 172
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Dokumentacja i umowy Prawo i bezpieczeństwo

W sytuacji, gdy klient decyduje się na zakup oferty wczasów last minute, pracownik biura podróży powinien sporządzić

A. szczegółowy opis programu imprezy turystycznej
B. umowę o świadczenie usług turystycznych
C. zasady rezygnacji z imprezy turystycznej
D. ogólne warunki ubezpieczenia bagażu
HGT.08Pytanie 174
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Rozliczanie imprez Dokumentacja i umowy

Jaki dokument potwierdzający dokonanie płatności za wyjazd powinien być wydany klientowi przez biuro podróży?

A. Zlecenie umowy
B. Deklarację VAT-7
C. Fakturę-procedura marży dla biur podróży
D. Polisę ubezpieczeniową
HGT.07Pytanie 175
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Aby udrożnić drogi oddechowe osoby poszkodowanej, należy

A. pochylić głowę w stronę mostka
B. nałożyć chustkę na usta
C. wywierać ucisk na mostek poszkodowanego
D. usunąć ciało obce z jamy ustnej i odchylić głowę do tyłu
HGT.07Pytanie 177
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Prawo i dokumentacja turystyczna Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Jaką problematykę porusza Umowa Europejska AETR?

A. warunków pracy załóg pojazdów realizujących międzynarodowe przewozy drogowe
B. infrastruktury europejskiej sieci drogowej
C. standardów wyposażenia pojazdów z silnikami
D. regulacji dotyczących kierowców na drogach międzynarodowych
HGT.07Pytanie 178
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Jaką czynność powinno się podjąć jako pierwszą, gdy podczas autokarowej wycieczki wystąpi awaria, która uniemożliwia dalszą podróż?

A. Zorganizować alternatywny środek transportu
B. Skontaktować się z najbliższym konsulatem
C. Powiadomić odpowiednią służbę drogową
D. Zawieźć grupę do miejsca rozrywkowego
HGT.07Pytanie 181
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne Kalkulacje i rozliczenia

Imię i nazwisko rezydenta: Marianna Potocka
Region: Agadir Maroko

Nazwa hoteluRoyal Melissim 5*Kenzi Europa 4*Anezi Tower 4*
Podpis recepcjonistyXYZXYZXYZ
Liczba osób przewidzianych na spotkanie z rezydentem152018
Liczba osób, które przyszły na spotkanie132016
Godzina rozpoczęcia spotkania10:0011:3013:00
Ile osób wykupiło wycieczkę?101514
Na jaką kwotę?250 EUR480 EUR390 EUR
Czytelny podpis rezydentaPotockaPotockaPotocka
A. formularz rezerwacyjny.
B. raport z dyżurów hotelowych.
C. rooming list.
D. protokół inspektora pięter.
HGT.07Pytanie 182
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Kalkulacje i rozliczenia

Oblicz łączny koszt trzydniowej wycieczki dla uczniów do Gdańska, znając, że całkowita wartość kosztów bezpośrednich wynosi 15 000,00 zł, a marża netto biura to 10% tych wydatków?

A. 17 500,00 zł
B. 16 620,00 zł
C. 16 845,00 zł
D. 17 620,00 zł
HGT.07Pytanie 183
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Usługi turystyczne Kalkulacje i rozliczenia

Oblicz koszt, jaki biuro turystyczne poniesie za wynajem autokaru przy ustalonej przez przewoźnika stawce za 1 km wynoszącej 4,00 zł i dziennym limicie 360 km, jeśli przez dwa dni autokar pokonał 700 km?

A. 2 880,00 zł
B. 1 400,00 zł
C. 1 520,00 zł
D. 2 800,00 zł
HGT.08Pytanie 185
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Atrakcje i baza turystyczna

Osoby planujące wyjazd na narty do Zieleńca powinny otrzymać informacje dotyczące lokalnej infrastruktury oraz atrakcji turystycznych tego regionu?

A. Karpat.
B. Pirenejów.
C. Sudetów.
D. Alp.
HGT.07Pytanie 186
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne

Pilot wycieczki otrzymuje tzw. rooming list, czyli spis zawierający informacje o turystach oraz ich

A. dane kontaktowe
B. metodę zakwaterowania
C. oczekiwania związane z dodatkowymi usługami
D. preferencje dotyczące wyżywienia
HGT.07Pytanie 187
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Usługi turystyczne Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Główną zaletą dla klientów wynikającą z implementacji systemu HACCP w zakładach gastronomicznych jest

A. skrócenie okresu oczekiwania na wykonanie zamówienia
B. rozszerzenie asortymentu potraw dostępnych w menu lokalu
C. zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych przez żywność
D. obniżenie cen dań oferowanych w restauracji na wynos
HGT.08Pytanie 188
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Atrakcje i baza turystyczna

Który francuski zabytek wpisany na listę UNESCO został przedstawiony na rysunku?

Ilustracja do pytania 28
A. Katedra w Amiens.
B. Zespół pałacowo-ogrodowy w Wersalu.
C. Zabytkowe centrum Awinionu.
D. Zamek Monte Christo.
HGT.07Pytanie 189
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Kalkulacje i rozliczenia

Oblicz koszt jednostkowy wycieczki dla 43 osób, w tym pilota wycieczki i 2 kierowców, przy założeniu, że całkowity koszt imprezy dla grupy wynosi 18 600,00 zł.

A. 465,00 zł
B. 432,56 zł
C. 453,66 zł
D. 442,86 zł
HGT.07Pytanie 190
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Kalkulacje i rozliczenia

Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli oblicz cenę jednostkową wyjazdu motywacyjnego.

Liczba osób25 osób + 1 pilot + 2 kierowców
Koszty świadczeń35 000,00 zł
Marża 13%
Podatek VAT
Koszt całkowity wyjazdu
Cena jednostkowa wyjazdu
A. 1 449,88 zł
B. 1 503,57 zł
C. 1 561,40 zł
D. 1 623,86 zł
HGT.07Pytanie 192
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Kto powinien sprawować nadzór nad grupą 14 kolonistów podczas kąpieli na zorganizowanym kąpielisku?

A. Ratownik oraz dwóch opiekunów
B. Ratownik
C. Dwóch ratowników i opiekun
D. Ratownik i opiekun
HGT.08Pytanie 193
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Atrakcje i baza turystyczna

Wycieczki po Austrii, które są organizowane przez biuro turystyczne, powinny być oferowane szerszej grupie chętnych turystów za pośrednictwem

A. rezydentów obiektów noclegowych
B. agentów turystycznych
C. pilotów wycieczek
D. przewodników górskich
HGT.08Pytanie 194
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Rozliczanie imprez Prawo i bezpieczeństwo

Zgodnie z aktualnymi regulacjami, po ogłoszeniu niewypłacalności biura podróży, odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania za niespełnione wakacje turystów w Egipcie, spoczywa na

A. Towarzystwie Ubezpieczeniowym
B. Ministerstwie Spraw Zagranicznych
C. Urzędzie Wojewódzkim
D. Polskiej Organizacji Turystycznej
HGT.07Pytanie 195
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne Prawo i dokumentacja turystyczna

Zamówienie na usługi przewodnickie w biurze podróży powinno przede wszystkim obejmować informacje dotyczące

A. momentu zakończenia zwiedzania oraz umiejętności przewodnika
B. lokalizacji spotkania z grupą i nazwisk opiekunów
C. daty i zaplanowanych do zwiedzania miejsc w określonym czasie
D. imion przewodnika i kierowcy
HGT.08Pytanie 196
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Atrakcje i baza turystyczna Marketing i promocja

Która z organizacji promuje Polskę, używając zamieszczonego logo?

Ilustracja do pytania 36
A. Polska Agencja Rozwoju Turystyki.
B. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze.
C. Polska Organizacja Turystyczna.
D. Polska Izba Turystyki.
HGT.08Pytanie 197
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Atrakcje i baza turystyczna

Zamieszczony w katalogu biura podróży opis wycieczki fakultatywnej dotyczy obszaru

Opis wycieczki w katalogu biura podróży (fragment)
Piesza wycieczka w region karpacki. Wejście na Sokolice. Możliwość podziwiania sosny reliktowej. Dalsza wędrówka na Trzy Korony o wysokości 982 m. n.p.m. Po zejściu spływ tratwą flisacką przełomem Dunajca.
A. Tatr.
B. Pienin.
C. Gór Sowich.
D. Beskidu Żywieckiego.
HGT.07Pytanie 200
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne Marketing i sprzedaż

Na podstawie danych zawartych w tabeli, określ trzy główne cele przyjazdów dla sąsiadów Polski spoza strefy Schengen.

OgółemNiemcyStare kraje UE (bez Niemiec)Nowe kraje UERosja, Białoruś, UkrainaPozostałe europejskieGłówne zamorskieReszta świata
źródło: badania Instytutu Turystyki w 2011 roku (trzy kwartały)
Służbowe2822313830171824
Turystyczne223024258182915
Odwiedziny1822191114173213
Tranzyt73714627427
Zakupy10516291210
Inne cele15181861391621
A. Zakupy, odwiedziny, inne cele.
B. Służbowe, zakupy, odwiedziny.
C. Służbowe, turystyczne, tranzyt.
D. Turystyczne, służbowe, odwiedziny.

Wymagane logowanie

Filtrowanie pytań według trudności jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Po zalogowaniu możesz oznaczać pytania jako łatwe lub trudne, a następnie filtrować je według tych oznaczeń.