Przejdź do głównej treści

Lista pytań egzaminacyjnych

Filtrowanie pytań

Kwalifikacje
HGT.07Pytanie 562
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne

Pan Kowalski, będąc na Riwierze Makarskiej w Chorwacji, zdecydował się na zakup dodatkowej wycieczki do Dubrownika. W branży turystycznej taka dodatkowa wycieczka nazywana jest imprezą

A. zleconą
B. fakultatywną
C. objazdową
D. indywidualną
HGT.07Pytanie 564
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

Zgodnie z przepisami dotyczącymi usług turystycznych do obowiązków pilota wycieczek należy zapewnienie opieki nad uczestnikami danej imprezy turystycznej oraz

A. czuwanie nad jakością wykonywanych usług w trakcie imprezy turystycznej
B. reprezentowanie agencji turystycznej w relacjach z usługodawcami
C. udzielanie szczegółowych informacji krajoznawczych uczestnikom imprezy turystycznej
D. prowadzenie grup podczas wycieczek fakultatywnych
HGT.07Pytanie 568
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne

W ramce zamieszczono fragment opisu imprezy turystycznej organizowanej przez biuro podróży Solclub. Do którego z wymienionych rodzajów turystyki należy zaliczyć tę imprezę?

Uczestnicy wycieczki krajoznawczej po Francji poruszać się będą przyczepami wyposażonymi w pełny węzeł sanitarny. Podróżujący odwiedzą dziesięć miejscowości atrakcyjnych turystycznie korzystając przy tym z campingów usytuowanych wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.
A. Tramping.
B. Survival.
C. Trekking.
D. Karawaning.
HGT.07Pytanie 572
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO) turystyka międzynarodowa obejmuje turystykę

A. tylko wyjazdową
B. wyjazdową oraz krajową
C. przyjazdową oraz krajową
D. przyjazdową oraz wyjazdową
HGT.08Pytanie 573
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Prawo i bezpieczeństwo

Dokumentem określającym zasady bezwizowego przekraczania granic pomiędzy krajami członkowskimi UE jest

A. Karta Frankfurcka
B. Umowa z Schengen
C. Tabela Strasburska
D. Konwencja Paryska
HGT.07Pytanie 574
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Usługi turystyczne Atrakcje i walory turystyczne

Grupie kobiet wybierających się na weekend na Wzgórza Dylewskie do hotelu Dr Ireny Eris powinno się przede wszystkim zaproponować usługi w zakresie

A. pielęgnacji ciała
B. rehabilitacji ruchowej
C. turystyki kulinarnej
D. medycyny alternatywnej
HGT.08Pytanie 577
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Marketing i promocja

Która z opcji odnosi się do sprzedaży wycieczek turystycznych z długim, nierzadko kilkumiesięcznym wyprzedzeniem?

A. First bookers
B. Rack rate
C. Last minute
D. First minute
HGT.07Pytanie 578
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne

Jakie składniki powinny być przygotowane dla turystów wybierających śniadanie kontynentalne?

A. Sok, pieczywo, ryby, jaja, naleśniki, mięso
B. Kawa, herbata, rogalik, masło, dżem, miód
C. Sok, pieczywo, masło, jaja sadzone na bekonie, dżem, miód
D. Herbata, pieczywo, bigos, kiełbasa, pasztet, pieczeń
HGT.08Pytanie 581
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Rozliczanie imprez Dokumentacja i umowy

Oblicz kwotę podatku VAT, który zostanie naliczony na fakturze wystawionej przez pilota wycieczek.

Faktura za usługi pilota wycieczek (fragment)
Lp.Nazwa towaru lub usługiJ.m.IlośćCena brutto [zł]Stawka VAT [%]Wartość brutto [zł]
1.Usługa pilotażudni5250,00231 250,00
Do zapłatyRazemWartość netto[zł]Podatek [zł]Stawka VAT [%]Wartość brutto [zł]
1 016,26?231 250,00
A. 81,30 zł
B. 57,50 zł
C. 287,50 zł
D. 233,74 zł
HGT.08Pytanie 582
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Rozliczanie imprez Dokumentacja i umowy

Jaką dokumentację sporządzi pracownik biura podróży dla pilota wycieczek po przekazaniu mu zaliczki na nieprzewidziane koszty w trakcie imprezy turystycznej?

A. Dokument kasowy.
B. Dowód wpłaty KP.
C. Raport fiskalny.
D. Dowód wypłaty KW.
HGT.08Pytanie 583
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Rozliczanie imprez Dokumentacja i umowy

Faktura, która zostanie wystawiona dla touroperatora przez restauratora w dniu 26.05.2020 r., zawiera w swojej treści termin płatności wynoszący siedem dni, co oznacza obowiązek dokonania zapłaty za usługi najpóźniej do dnia

A. 03.06.2020 r.
B. 01.06.2020 r.
C. 04.06.2020 r.
D. 02.06.2020 r.
HGT.07Pytanie 584
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Usługi turystyczne Atrakcje i walory turystyczne

Góry Izerskie, które cieszą się dużą popularnością wśród entuzjastów turystyki kwalifikowanej, leżą na granicy

A. Grecji i Bułgarii.
B. Austrii i Szwajcarii.
C. Austrii i Włoch.
D. Czech i Polski.
HGT.07Pytanie 586
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne

Aby zapewnić grupie młodzieży, która wybiera się na wycieczkę na Śnieżkę, odpowiednie przewodnictwo, organizator powinien zatrudnić przewodnika

A. tatrzańskiego
B. sudeckiego
C. świętokrzyskiego
D. beskidzkiego
HGT.07Pytanie 590
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Atrakcje i walory turystyczne Marketing i sprzedaż

Na podstawie tabeli, przedstawiającej przyjazdy turystów z wybranych krajów UE do Polski w latach 2007-2010, określ z których krajów nastąpił systematyczny wzrost liczby przyjeżdżających do Polski.

Przyjazdy
2007200820092010
Niemcy37192381022607025860
Wielka Brytania455548500540
Włochy276326255285
Austria304317325345
Holandia409362335370
Szwecja224222190195
Francja229240258260
Węgry241233225220
A. Austria i Francja.
B. Szwecja i Włochy.
C. Holandia i Węgry.
D. Wielka Brytania i Niemcy.
HGT.08Pytanie 593
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Atrakcje i baza turystyczna

Przedstawiony na fotografii znak umieszczany przy autostradach oznacza

Ilustracja do pytania 33
A. Miejsce Odpoczynku Podróżnych.
B. Miejsce Obsługi Podróżnych.
C. Miejsce Odprawy Parkingowej.
D. Miejsce Obsługi Parkingowej.
HGT.07Pytanie 595
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Usługi turystyczne Kalkulacje i rozliczenia

Oblicz koszt wycieczki na 1 uczestnika według zamieszczonej kalkulacji.

Kalkulacja wycieczki
Liczba osób: 36 uczniów + 2 opiekunów + pilot + kierowca
Transport: 800 km x 5,00 zł = 4 000,00 zł
Nocleg: 19 pok. DBL x 3 doby x 150,00 zł = 8 550,00 zł
2 pok. SGL x 3 doby x 200,00 zł = 1 200,00 zł
Wyżywienie: 40 os. x 75,00 zł = 3 000,00 zł
Bilety wstępu: 36 os. x 50,00 zł = 1 800,00 zł
RAZEM:
Koszt na 1 uczestnika:
A. 463,75 zł
B. 475,64 zł
C. 515,28 zł
D. 488,16 zł
HGT.07Pytanie 596
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Marketing i sprzedaż

Która z podanych strategii marketingowych jest najbardziej efektywna w promocji nowej oferty turystycznej?

A. Reklama wyłącznie na lokalnych bilbordach
B. Wycofanie się z reklam telewizyjnych
C. Intensywna kampania w mediach społecznościowych
D. Zwiększenie ceny wycieczki
HGT.07Pytanie 597
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Usługi turystyczne Prawo i dokumentacja turystyczna

Jakie kwestie reguluje Tabela Frankfurcka?

A. międzynarodowe przepisy dotyczące warunków zawierania umów w turystyce.
B. praktyczne zasady związane z oprowadzaniem wycieczek turystycznych.
C. międzynarodowe zasady dotyczące odwoływania wydarzeń.
D. praktyczne zasady wypłaty odszkodowań za problemy w świadczeniu usług.
HGT.08Pytanie 598
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Obsługa klienta Atrakcje i baza turystyczna

Informując turystę o możliwości podróży promem z Calais w Francji do Dover w Anglii, pracownik biura wskazałby Cieśninę

A. Kattegat
B. Mesyńską
C. Kaletańską
D. Skagerrak
HGT.07Pytanie 599
Przygotowanie imprez i usług …

Kategorie: Organizacja imprez turystycznych Prawo i dokumentacja turystyczna Kalkulacje i rozliczenia

Pani Kowalska zamówiła imprezę turystyczna, do Londynu w terminie od 12 do 16 czerwca za kwotę 1000 zł. Całą należność za imprezę wpłaciła w dniu 1.04. w kasie biura podróży. Niestety musiała zrezygnować z imprezy przyczyn zdrowotnych. W dniu 10.05. złożyła w biurze organizatora wycieczki oficjalną rezygnację z imprezy. Przygotowując pismo do klientki, pracownik biura podróży powinien poinformować ją że zgodnie z zamieszczonym fragmentem umowy, należy jej się zwrot kosztów w wysokości

W przypadku odstąpienia klienta od udziału w imprezie z przyczyn nienależących po stronie organizatora, biuro podróży dokonuje rozliczenia kosztów rezygnacji w związku z przygotowaniem imprezy:

a. na 45 lub więcej dni przed datą wyjazdu – 10% ceny imprezy,

b. w terminie 44÷31 dni przed datą wyjazdu – 20% ceny imprezy,

c. w terminie 30÷7 dni przed datą wyjazdu – 50% ceny imprezy,

d. w terminie 6÷1 dnia przed datą wyjazdu – 80% ceny imprezy.
A. 500 zł
B. 900 zł
C. 200 zł
D. 800 zł
HGT.08Pytanie 600
Obsługa klienta oraz rozlicza…

Kategorie: Atrakcje i baza turystyczna

Jedną z najpiękniejszych jaskiń naciekowych w Polsce jest Jaskinia, która znajduje się w rejonie Kielc

A. Mylna
B. Diabelska
C. Raj
D. Głęboka

Wymagane logowanie

Filtrowanie pytań według trudności jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Po zalogowaniu możesz oznaczać pytania jako łatwe lub trudne, a następnie filtrować je według tych oznaczeń.