Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik elektryk
  • Kwalifikacja: ELE.05 - Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych
  • Data rozpoczęcia: 2 lutego 2025 17:30
  • Data zakończenia: 2 lutego 2025 17:33

Egzamin niezdany

Wynik: 7/40 punktów (17,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

W której z wymienionych sytuacji można zamknąć łącznik Ł, który przyłączy prądnicę synchroniczną do sieci sztywnej w układzie przedstawionym na schemacie?

Ilustracja do pytania
Pytanie 2

Wystąpienie zwarcia przewodu neutralnego z ochronnym w gnieździe wtyczkowym w przedstawionej instalacji elektrycznej spowoduje zadziałanie wyłącznika oznaczonego symbolem

Ilustracja do pytania
Pytanie 3

Którego z wymienionych mierników należy użyć razem z watomierzem, aby wyznaczyć współczynnik mocy urządzenia elektrycznego zasilanego prądem sinusoidalnym?

Pytanie 4

Jaką wielkość fizyczną w układzie pracy silnika elektrycznego mierzy się przyrządem przedstawionym na rysunku?

Ilustracja do pytania
Pytanie 5

Podczas remontu układu napędowego zawierającego silnik, którego schemat połączeń przedstawiono na rysunku, wymieniono rozrusznik na inny, o rezystancji R<sub>r</sub> dwukrotnie wyższej niż pierwotnie. Spowoduje to w przybliżeniu dwukrotne zmniejszenie

Ilustracja do pytania
Pytanie 6

W tabeli zamieszczono wyniki pomiarów rezystancji wybranych zestyków układu przedstawionego na schemacie. Pomiary przeprowadzono w wyjściowym położeniu styków w stanie beznapięciowym. Na podstawie analizy wyników pomiarów wskaż uszkodzony element.

Ilustracja do pytania
Pytanie 7

W budynkach wielorodzinnych liczniki zużycia energii elektrycznej powinny się znajdować

Pytanie 8

Który z wymienionych środków należy użyć w warsztacie remontowym w celu zrealizowania podstawowej ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym?

Pytanie 9

Którego z wymienionych pomiarów eksploatacyjnych instalacji oświetleniowej <u><strong>nie można wykonać</strong></u> typowym miernikiem uniwersalnym?

Pytanie 10

Jak zmieni się prędkość obrotowa silnika synchronicznego po zmianie liczby par biegunów w jego tworniku z 2 na 1?

Pytanie 11

Do pomiaru prędkości obrotowej wału silnika stosuje się

Pytanie 12

Pomiar której z wymienionych wielkości elektrycznych umożliwia przyrząd włączony w obwód zasilania silnika indukcyjnego według schematu przedstawionego na rysunku?

Ilustracja do pytania
Pytanie 13

Ile wynosi maksymalna dopuszczalna wartość impedancji pętli zwarcia w trójfazowym obwodzie elektrycznym o napięciu znamionowym 230/400 V, aby skuteczna była w nim ochrona przeciwporażeniowa przy uszkodzeniu izolacji, jeśli wyłączenie zasilania tego obwodu ma zapewnić instalacyjny wyłącznik nadprądowy C10?

Pytanie 14

Do pomiaru którego z wymienionych parametrów maszyn i urządzeń elektrycznych przygotowany jest przyrząd przedstawiony na rysunku?

Ilustracja do pytania
Pytanie 15

Obciążalność prądowa długotrwała przewodu YDY w temperaturze 30°C dla jednego ze sposobów wykonania instalacji według normy PN-IEC 60364 wynosi 46 A. Korzystając z tabeli współczynników poprawkowych obciążalności w innych temperaturach określ, jaka będzie obciążalność tego przewodu w temperaturze powietrza równej 50°C.

Ilustracja do pytania
Pytanie 16

Technika pomiaru zabezpieczenia instalacji elektrycznej, której schemat przedstawiono, odnosi się do wyłącznika

Ilustracja do pytania
Pytanie 17

Dobierz wyłącznik nadprądowy do zabezpieczenia przeciążeniowego obwodu jednofazowego o napięciu znamionowym 230 V, z którego jednocześnie zasilane będą grzejnik oporowy o mocy znamionowej 2 kW oraz chłodziarka o mocy znamionowej 560 W i współczynniku mocy cos ? = 0,7.

Pytanie 18

Na rysunku przedstawiono schemat instalacji ochronnej łazienki w budynku wielopiętrowym. Które elementy nie wymagają przyłączenia do miejscowej szyny wyrównawczej?

Ilustracja do pytania
Pytanie 19

Którym przewodem należy wykonać przyłącze ziemne z sieci TN-C 230/400 V do budynku mieszkalnego?

Ilustracja do pytania
Pytanie 20

Które z wymienionych urządzeń, pod warunkiem zastosowania przekaźnika termicznego i stycznika, pozwala uzyskać pełne zabezpieczenie przed zwarciem i przeciążeniem silnika trójfazowego o parametrach: P<sub>n</sub> = 5,5 kW, U<sub>n</sub> = 400/690 V?

Pytanie 21

Na rysunku przedstawiono schemat układu do pomiarów rezystancji przejścia zestyków głównych torów prądowych łącznika. Pomiary należy wykonywać przy

Ilustracja do pytania
Pytanie 22

W instalacji trójfazowej prąd obciążenia przewodów fazowych I<sub>B</sub> = 25 A, a obciążalność długotrwała tych przewodów I<sub>dd</sub> = 30 A. Który spośród wymienionych wyłączników nadprądowych należy zastosować do zabezpieczenia tej instalacji przed skutkami nadmiernego prądu?

Pytanie 23

Układ przedstawiony na schemacie umożliwia regulację prędkości obrotowej silnika elektrycznego przez zmianę

Ilustracja do pytania
Pytanie 24

Obwód elektryczny przeznaczony do zasilania grzejników oporowych o łącznej mocy znamionowej 6 kW oraz prądzie ciągłym o natężeniu 26 A należy zasilić za pomocą przewodu miedzianego, ułożonego w rurze w izolowanej cieplnie ścianie. Na podstawie tabeli określ, jaki należy zastosować minimalny przekrój żył.

Ilustracja do pytania
Pytanie 25

Dokonano pomiaru wartości rezystancji pomiędzy zaciskami uzwojeń silnika trójfazowego, którego tabliczkę zaciskową przedstawiono na rysunku. Na podstawie zamieszczonych w tabeli wyników pomiarów określ, które uzwojenia silnika są uszkodzone.

Ilustracja do pytania
Pytanie 26

Podczas prac konserwacyjnych silnika indukcyjnego jednofazowego pracownik w wyniku pomyłki zamienił miejscami kondensator rozruchowy o pojemności 300 µF z kondensatorem pracy o pojemności 50 µF. Jaki może być skutek tego błędu?

Pytanie 27

Na schemacie przedstawiono

Ilustracja do pytania
Pytanie 28

Na rysunku zamieszczono schemat układu pomiarowego do badania transformatora w stanie jałowym. Jakie powinny być minimalne zakresy pomiarowe woltomierzy i amperomierza, aby można było sprawdzić prąd stanu jałowego transformatora o parametrach: S<sub>n</sub> = 920 VA, U<sub>n1</sub> = 230 V, U<sub>n2</sub> = 100 V, i<sub>0%</sub> = 10%?

Ilustracja do pytania
Pytanie 29

Korzystając z tabeli, w której zamieszczono dopuszczalne wartości obciążalności prądowej długotrwałej, dobierz przekrój przewodów jednożyłowych typu DY do wykonania trójfazowego obwodu instalacji mieszkaniowej ułożonej w rurach. Obwód ma zasilać odbiorniki energii elektrycznej o łącznej mocy znamionowej 16 kVA przy napięciu znamionowym 400 V.

Ilustracja do pytania
Pytanie 30

Prąd nastawczy przekaźnika termobimetalowego, zabezpieczającego silnik pompy wody, o prądzie znamionowym I<sub>n</sub> = 10 A nie może przekraczać

Pytanie 31

Instalację elektryczną, zlokalizowaną w pomieszczeniach wilgotnych (o wilgotności 75-100%), pod kątem skuteczności ochrony przeciwporażeniowej należy sprawdzać nie rzadziej niż co

Pytanie 32

Jaka jest przyczyna pojawiających się zakłóceń RTV w czasie pracy jednofazowego silnika komutatorowego połączonego w układzie, którego schemat przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
Pytanie 33

Które urządzenie należy zainstalować w celu zasilenia obwodu SELV z sieci 230 V, 50 Hz?

Pytanie 34

Na podstawie przedstawionej charakterystyki mechanicznej silnika elektrycznego można stwierdzić, że silnik ten

Ilustracja do pytania
Pytanie 35

Które z wymienionych zaleceń nie dotyczy projektanta i wykonawcy nowej instalacji elektrycznej w pomieszczeniu mieszkalnym?

Pytanie 36

Które z działań pozwala na uzyskanie poprawy współczynnika mocy?

Pytanie 37

Który z wymienionych środków ochrony przeciwporażeniowej przedstawiony jest na schemacie?

Ilustracja do pytania
Pytanie 38

Która kolejność wykonywanych pomiarów i prób odbiorczych w instalacji elektrycznej przedstawionych w tabeli jest zalecana przez PN?

Ilustracja do pytania
Pytanie 39

W celu zapewnienia widocznej przerwy w obwodzie elektrycznym należy zastosować

Pytanie 40

W układzie prostego jednofazowego przekształtnika AC-DC zasilanego z sieci 230 V, którego schemat ideowy przedstawiono na rysunku, uległa uszkodzeniu jedna z diod prostowniczych. W czasie pracy odbiornik R<sub>0</sub> pobiera znamionowy prąd o wartości 20 A. Pojemność kondensatora wynosi 1 mF. Którą z wymienionych diod można zastosować w miejsce uszkodzonej?

Ilustracja do pytania