Kwalifikacja: LES.02 - Gospodarowanie zasobami leśnymi
Zawód: Technik leśnik
Zgodnie z danymi w tabelach pracochłonność zabezpieczenia repelentem 15,35 tys. szt. sadzonek sosny, przy przyjętej liczbie sadzonek w liczbie 1 tys. szt./1 ha (typ siedliskowy lasu Lśw, pokrywa runa - mszysta) wynosi

Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Poprawna odpowiedź to 21,95 r-g, co wynika z zastosowania właściwych norm pracy przy zabezpieczaniu sadzonek sosny w typowym siedlisku Lśw. Aby obliczyć pracochłonność, należy pomnożyć powierzchnię, na której sadzonki są sadzone, przez normę czasu pracy. W tym przypadku przyjęto, że 1 ha z pokrywą runa mszystego, według standardów branżowych, wymaga 1,43 r-g/ha. Przy liczbie 15,35 tys. sztuk sadzonek, co odpowiada 15,35 ha, otrzymujemy 15,35 ha * 1,43 r-g/ha = 21,95 r-g. Wiedza na temat prawidłowego obliczania pracochłonności jest niezbędna, aby efektywnie planować i zarządzać pracami leśnymi. Pracochłonność wpływa na kosztorysowanie oraz efektywność działań w leśnictwie, dlatego istotne jest, aby stosować odpowiednie normy i wytyczne. Dzięki umiejętności prawidłowego obliczania pracochłonności, można lepiej przewidzieć czas i zasoby potrzebne na realizację projektów leśnych, co przekłada się na zrównoważony rozwój i efektywność operacyjną.
Wybierając jedną z pozostałych opcji, można wpaść w pułapkę polegającą na niepoprawnym zastosowaniu norm pracy lub błędnej koncepcji związanej z powierzchnią, na której są sadzone sadzonki. Przykładem może być nieprawidłowe przeliczenie hektarów lub błędne oszacowanie normy czasu pracy dla danego typ siedliska. Często myli się również stopień trudności siedliska, co prowadzi do zastosowania niewłaściwych norm. W przypadku sadzonek sosny w typie siedliska Lśw i pokrywie runa mszystego, wprowadzenie innych wartości normatywnych, niż 1,43 r-g/ha, skutkuje błędnymi obliczeniami. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe, ponieważ nieprawidłowe oszacowania mogą prowadzić do nieefektywnego gospodarowania zasobami, co z kolei wpływa na całkowity koszt projektu. W leśnictwie, gdzie precyzja jest kluczowa, błędne obliczenia mogą rzutować na terminy realizacji oraz na jakość wykonania prac. Dlatego zawsze należy stosować aktualne normy i wytyczne branżowe oraz być świadomym konsekwencji wynikających z nieprawidłowych obliczeń.