Pytanie 1
Które rodzaje treningów są kluczowe w kształtowaniu poprawnych nawyków dotyczących samoopieki i samopielęgnacji podopiecznego?
Wynik: 34/40 punktów (85,0%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Które rodzaje treningów są kluczowe w kształtowaniu poprawnych nawyków dotyczących samoopieki i samopielęgnacji podopiecznego?
Według instrukcji lekarza, asystent przeprowadza samodzielnie, bez udziału pacjenta, ćwiczenia kończyn dolnych u osoby leżącej w łóżku. Jakie to są ćwiczenia?
W profilaktyce przeciwodleżynowej u pacjentów długotrwale unieruchomionych w łóżku, kluczowe jest?
Osoba z niepełnosprawnością rozlała gorącą herbatę na udo, powodując powstanie pęcherzy. Jakie działanie powinien podjąć asystent w ramach pierwszej pomocy?
Pani Anna, mająca 29 lat, po wypadku drogowym przemieszcza się korzystając z wózka inwalidzkiego. Pragnie ona nabyć umiejętności potrzebne do podjęcia pracy, takie jak obrona swoich przekonań oraz radzenie sobie z presją. Jakiej aktywności powinien jej zarekomendować asystent?
Opiekun współpracuje z 34-letnim mężczyzną, który po wypadku komunikacyjnym uzyskał orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności. Zanim doszło do wypadku, mężczyzna był zawodowym kierowcą. Jakie są teraz możliwe warunki zatrudnienia dla tego podopiecznego?
Gdzie powinien być usytuowany asystent pomagający osobie z niedowładem nogi przy wchodzeniu po schodach?
Jakie działania powinien podjąć asystent, organizując przestrzeń dla osoby z astmą?
85-letni mężczyzna podczas spaceru w parku powiedział asystentowi, że odczuwa kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy i trudności w oddychaniu. Jakie schorzenie mogą sugerować te objawy?
Jaką metodę pracy socjalnej wdrożył asystent, proponując osobie z niepełnosprawnością uczestnictwo w zajęciach klubu seniora?
Osoba z niepełnosprawnością, która regularnie telefonuje do bliskich oraz nalega na spotkania, odczuwa brak jakiej potrzeby?
Asystent, po wejściu do mieszkania osoby, którą się opiekuje, zauważył, że ta osoba leży na podłodze. Nie ma nikogo w pobliżu, kto mógłby pomóc. Co w tym przypadku powinien zrobić?
Jaka jest zalecana częstotliwość zmiany pozycji ciała osoby leżącej w łóżku w ramach profilaktyki przeciwodleżynowej w ciągu dnia?
Jakiego rodzaju aktywność warto zalecić osobie z niepełnosprawnością psychiczną w celu poprawy jej stanu emocjonalnego?
Jaką zasadę powinien stosować asystent pracujący z osobą z niepełnosprawnością, aby prawidłowo traktować swojego podopiecznego?
Jak nazywają się ćwiczenia, które polegają na napinaniu różnych mięśni bez poruszania stawami, zalecane dla pacjenta leżącego w łóżku w celu zapobiegania zanikom mięśni?
Z którym ze specjalistów można się skonsultować bez skierowania, mając ubezpieczenie zdrowotne i będąc osobą z niepełnosprawnością?
Kiedy podczas udzielania pierwszej pomocy należy zastosować pozycję bezpieczną?
Jak nazywają się ćwiczenia, które wykonuje się samodzielnie, polegające na zginaniu i prostowaniu stawów nadgarstkowych oraz wykonywaniu obrotów głową?
Jaka jest zalecana metoda wsparcia dla osoby z ograniczoną mobilnością kończyn dolnych?
Podczas przechadzki z opiekunem pacjentka straciła równowagę i upadła na ziemię. Jednocześnie opiekun zauważył, że pacjentka nie jest w stanie podnieść rąk do góry ani powiedzieć, co się wydarzyło, a na jej twarzy widoczny jest opadający kącik ust i powieka po jednej stronie. Jakie schorzenie mogą sugerować te objawy?
Czym uzupełnia się mydło w pielęgnacji skóry w okolicy stomii?
23-letnia osoba straciła słuch w wyniku poważnego wypadku w dzieciństwie. Jakiego rodzaju jest to niepełnosprawność?
Asystent zauważył, że u 40-letniego podopiecznego występuje narastające osłabienie siły mięśni rąk, problemy z równowagą oraz drżenie nóg. Podopieczny skarży się również na problemy ze wzrokiem oraz bóle i skurcze mięśni rąk. Jakie schorzenie mogą sugerować te objawy?
Jaką metodę powinien zastosować asystent, aby wspierać funkcje poznawcze osoby będącej w umiarkowanym stadium choroby Alzheimera?
Na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. dotyczącej rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, pani Magda posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jaka forma wsparcia jest jej potrzebna?
Dziecku z jakim problemem najtrudniej jest nawiązać i utrzymać kontakt wzrokowy?
Pan Jacek jest wspierany przez asystenta, a do poruszania się używa balkonika. Mieszka na trzecim piętrze w budynku bez windy i odczuwa brak kontaktów towarzyskich. Co jest główną przyczyną tej sytuacji?
Jakie ograniczenie jest typowe dla osoby we wczesnym etapie demencji?
Jakie działanie powinien podjąć asystent, aby ułatwić osobie z niepełnosprawnością poruszającej się za pomocą balkonika przemieszczanie się po mieszkaniu?
Z której skali asystent powinien skorzystać, aby ocenić ryzyko wystąpienia odleżyn?
Podopieczna pisze krótkie artykuły o tematyce społecznej, które są publikowane w lokalnych gazetach. Asystent wspiera ją w spełnianiu której potrzeby, pomagając w wyborze książek z biblioteki lub w zakupie nowych?
U osoby z paraplegią, która przenosi się na wózek inwalidzki, istnieje ryzyko pojawienia się odleżyn. Jakie rozwiązanie należy zastosować w tej sytuacji?
Po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, pacjentka wchodząc po schodach przy użyciu jednej kuli, powinna najpierw na wyższy stopień postawić nogę?
Jakie drzwi mogą stanowić barierę architektoniczną dla osoby na wózku inwalidzkim?
Pani Anna, po wypadku samochodowym, musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Przed wypadkiem cieszyła się pracą w ogródku i lubiła przebywać na zewnątrz. Jaki sposób spędzania wolnego czasu powinien zasugerować jej asystent?
Jaki stopień niepełnosprawności jest przypisany 20-latkowi otrzymującemu zasiłek pielęgnacyjny?
Podczas nauki chodzenia z osobą z niedowładem jednostronnym, gdzie powinna stanąć osoba wspierająca?
Jakie działania powinien zaplanować opiekun pacjenta z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą, aby promować jego niezależną samoobsługę?
W jaki sposób asystent powinien pomóc osobie po udarze mózgu w poprawie funkcji motorycznych?