Pytanie 1
Po tym, jak pacjentka leżąca w łóżku samodzielnie wykona mycie okolic intymnych, co powinien zrobić asystent w pierwszej kolejności?
Wynik: 34/40 punktów (85,0%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Po tym, jak pacjentka leżąca w łóżku samodzielnie wykona mycie okolic intymnych, co powinien zrobić asystent w pierwszej kolejności?
Podczas pierwszej wizyty u podopiecznego asystent zauważył, że w pokojach panuje nieporządek, a domowe sprzęty są niesprawne. Po tej obserwacji asystent zidentyfikował sytuację podopiecznego jako?
Pacjentka odczuwa trudności z oddychaniem, jest niespokojna i odczuwa palący, intensywny ból w klatce piersiowej, promieniujący w kierunku lewego barku. Jakie schorzenie mogą sugerować te objawy?
W jaki sposób asystent może wspierać osobę z niepełnosprawnością w integracji społecznej?
Jakiego rodzaju wsparcia należy najpierw udzielić osobie z ograniczoną sprawnością ruchową, która nie zawsze jest w stanie kontrolować funkcje zwieraczy cewki moczowej i odbytu?
Jaka przeszkoda architektoniczna sprawia, że osoba poruszająca się tylko na wózku inwalidzkim nie może działać samodzielnie?
Jak nazywają się ćwiczenia, które podopieczna wykonuje samodzielnie pod nadzorem asystenta i które polegają na zginaniu oraz prostowaniu nadgarstków i krążeniu głowy?
Jakie aktywności asystent powinien zaproponować 12-letniemu chłopcu z lekką niepełnosprawnością intelektualną, który ma trudności w kontaktach społecznych?
Asystent, podając basen osobie leżącej, która ma kontrolę nad wydalaniem, czego nie powinien robić?
Jakie materiały powinien przygotować asystent, aby poprowadzić zajęcia z ludoterapii dla podopiecznej?
Jaki sprzęt ortopedyczny jest zalecany dla osoby po udarze mózgu, która doświadcza zaburzeń równowagi i znacznego niedowładu po jednej stronie ciała, aby umożliwić jej poruszanie się na większe odległości?
Jaką zasadę powinien stosować asystent pracujący z osobą z niepełnosprawnością, aby prawidłowo traktować swojego podopiecznego?
Jaką aktywność powinien zaproponować asystent 11-letniemu chłopcu z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, aby poprawić jego kondycję fizyczną?
Asystent wspiera osobę z niepełnosprawnością zamieszkującą w domu opieki, która jest na wczesnym etapie choroby Alzheimera. Z jakimi ekspertami powinien się skonsultować, tworząc plan wszechstronnej pomocy?
Przy zmianie jednoczęściowego worka stomijnego pacjentowi, od której strony asystent powinien zacząć przyklejać nowy worek?
Osoba z niepełnosprawnością ruchową, żyjąca samotnie, planuje złożyć wniosek o wsparcie finansowe na zakup wózka inwalidzkiego z funduszy PFRON. Asystent powinien przekazać jej, że dofinansowanie będzie możliwe, jeżeli jej miesięczne zarobki nie przekraczają
Co należy zrobić, gdy dorosły poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha?
30-letnia osoba z niepełnosprawnością intelektualną poprzez swoje zachowanie oczekuje od asystenta uznania jej decyzji dotyczących codziennego rytmu dnia i form spędzania czasu wolnego. Jaką potrzebę wyraża ta osoba?
Jakiego rodzaju problemy z układem pokarmowym mogą szczególnie dotyczyć osoby długotrwale leżącej w łóżku?
Które z poniższych działań jest kluczowe w profilaktyce odleżyn u pacjenta leżącego?
Komu świadczą wsparcie środowiskowe domy samopomocy?
Jakie źródło finansowania można wykorzystać na likwidację barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami?
Asystent powinien zaproponować 40-letniej kobiecie z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną uczestnictwo w zajęciach, które pomogą jej w rozwijaniu umiejętności społecznych i zawodowych. Jakie zajęcia byłyby odpowiednie?
W jakim najdłuższym czasie od wystawienia skierowania, można je zarejestrować w placówce rehabilitacyjnej, jeśli lekarz zalecił zabiegi fizjoterapeutyczne?
Na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. dotyczącej rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, pani Magda posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jaka forma wsparcia jest jej potrzebna?
Jakie jest najlepsze podejście do przyrządzenia posiłku mięsnego dla osoby z problemami trawiennymi, nad którą opiekuje się asystent?
Który z wymienionych objawów jest typowym oznaką starzenia się ciała?
Jak często asystent powinien myć każdą część ciała pacjenta, który samodzielnie nie wykonuje codziennej toalety i pozostaje w pozycji leżącej?
Do jakiego rodzaju dokumentacji zobowiązany jest asystent w formie dziennika?
Podopieczna poparzyła sobie dłoń gorącą herbatą, co spowodowało zaczerwienienie i niewielki obrzęk. Jak powinien postąpić asystent w tej sytuacji?
Które z poniższych przedmiotów asystent powinien polecić osobie niewidomej, by ułatwić jej samodzielne przygotowywanie posiłków?
Przy opracowywaniu indywidualnego planu współpracy z 32-letnim mężczyzną po amputacji nóg, mającym pełną sprawność umysłową, na co powinien zwrócić szczególną uwagę asystent?
Jakie wyposażenie należy zamontować w kuchni dla osoby na wózku inwalidzkim, aby była samodzielna?
Które z poniższych należą do środków ochrony osobistej używanych przez asystenta osoby niepełnosprawnej?
Jaką formę aktywności powinien zaproponować asystent, aby osoba 45-letnia z niepełnosprawnością ruchową, która przed wypadkiem cieszyła się towarzystwem przyjaciół, grami planszowymi, szachami i łamigłówkami, mogła nawiązać kontakty, być aktywna i zorganizować swój wolny czas?
Objawy takie jak problemy z równowagą, trudności z mową, zmienne nastroje, epizody depresji, osłabienie dolnych kończyn oraz spastyczność w górnych kończynach mogą wskazywać na?
Pacjent z miażdżycą tętnic wieńcowych odczuwa stan podgorączkowy, ma katar i skarży się na złe samopoczucie oraz bóle stawowe. Na co mogą wskazywać te symptomy?
Pacjentka zgłasza opiekunce dokuczliwe zgagi, odbijanie oraz ból w górnej części brzucha pojawiający się 1-2 godziny po jedzeniu. Jakie schorzenie mogą wskazywać te objawy?
25-letnia podopieczna z ciężką niepełnosprawnością intelektualną mieszka na stałe z matką, która zapewnia jej opiekę. Obecnie matka jest w sanatorium. Podczas jej nieobecności dziewczyna pozostaje pod opieką starszej siostry. Od chwili wyjazdu matki podopieczna jest niespokojna, wydaje się być lękliwa, a w nocy poci się. Te objawy sugerują niezaspokojoną potrzebę jakiej?
Co asystent powinien przygotować, planując pielęgnację stóp osoby pod opieką?
Brak odpowiedzi na to pytanie.