Pytanie 1
Asystent opiekujący się osobą z niepełnosprawnością ruchową z zaniedbanego środowiska zauważa pewne symptomy. Jakie objawy mogą wskazywać na początek gruźlicy płuc u podopiecznego?
Wynik: 32/40 punktów (80,0%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Asystent opiekujący się osobą z niepełnosprawnością ruchową z zaniedbanego środowiska zauważa pewne symptomy. Jakie objawy mogą wskazywać na początek gruźlicy płuc u podopiecznego?
Jakie są typowe objawy obejmujące zwiększone napięcie mięśni, wolniejsze ruchy, drżenie w stanie spoczynku oraz monotonna i niewyraźna mowa?
Podczas nauki chodzenia z osobą z niedowładem jednostronnym, gdzie powinna stanąć osoba wspierająca?
Opiekun wspiera 75-letnią seniorkę, która z powodu problemów z równowagą nie wychodzi z domu. Odczuwa smutek i tęskni za kontaktami społecznymi. Co powinien zrobić opiekun w tej sytuacji?
U pacjenta z zidentyfikowanymi powtarzającymi się epizodami depresji, na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Osoba, która spełnia kryterium dochodowe, nie ma wystarczająco pieniędzy na zakup przepisanych przez lekarza leków. Co w tej sytuacji powinien zrobić asystent?
Jaką metodę spośród podanych powinien użyć asystent, aby zbadać warunki życia osoby z niepełnosprawnością?
Jaka skala służy do oceny ryzyka wystąpienia odleżyn u osoby stale leżącej w łóżku?
Jaka jest zalecana częstotliwość zmiany pozycji ciała osoby leżącej w łóżku w ramach profilaktyki przeciwodleżynowej w ciągu dnia?
Osoba z niepełnosprawnością intelektualną chce podjąć pracę. Jakie działania powinien podjąć asystent?
Jakie jest najlepsze podejście do przyrządzenia posiłku mięsnego dla osoby z problemami trawiennymi, nad którą opiekuje się asystent?
Na podstawie jakich czynników ocenia się stan świadomości osoby z niepełnosprawnością?
Jak asystent powinien zareagować, gdy podopieczny uszkodzi staw skokowy?
Pan Krzysztof, mający 35 lat i cierpiący na zanik mięśni, porusza się na wózku inwalidzkim. Jakie zajęcia pomogą mu zwiększyć swoją aktywność?
W ramach zapobiegania odleżynom, jakie działania powinien podejmować opiekun w zakresie pielęgnacji skóry pacjenta oraz przygotowywania posiłków zgodnie z dietą?
Jakiego rodzaju napój powinien przygotować asystent osobie z niepełnosprawnością do popijania przepisanego przez lekarza leku doustnego?
Podopieczna poparzyła sobie dłoń gorącą herbatą, co spowodowało zaczerwienienie i niewielki obrzęk. Jak powinien postąpić asystent w tej sytuacji?
Podopieczny mimo wielu prób przekonania nie zgadza się na mycie zębów i nie troszczy się o swoją częściową protezę dentystyczną. W celu zapobiegania infekcjom w jamie ustnej, co powinien zaproponować asystent do płukania jamy ustnej?
Analizując wysokość renty podopiecznej oraz jej sytuację mieszkaniową, asystent ocenia, jaka jest jej sytuacja?
Co należy zrobić, gdy dorosły poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha?
Pacjent odczuwa intensywny ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewego ramienia, towarzyszy mu niepokój i trudności w oddychaniu. Na co mogą wskazywać te objawy?
W jakiej organizacji asystent współpracujący z osobą z niepełnosprawnością, która większość renty przeznacza na leki i rachunki, lecz potrzebuje wsparcia finansowego na jedzenie, ubrania i środki czystości, może ubiegać się o pomoc?
Jakie metody nauczania powinien zastosować asystent, aby pomóc kobiecie z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną w nauce samodzielnego przygotowywania śniadania?
25-letnia podopieczna z ciężką niepełnosprawnością intelektualną mieszka na stałe z matką, która zapewnia jej opiekę. Obecnie matka jest w sanatorium. Podczas jej nieobecności dziewczyna pozostaje pod opieką starszej siostry. Od chwili wyjazdu matki podopieczna jest niespokojna, wydaje się być lękliwa, a w nocy poci się. Te objawy sugerują niezaspokojoną potrzebę jakiej?
Co powinien przygotować asystent dla podopiecznej na zajęcia z ludoterapii?
Pani Helena, która jest osobą z niepełnosprawnością fizyczną, mieszka razem z mężem i córką. Bliscy pani Heleny przebywają często poza domem, co sprawia, że czuje się ona samotna i niepotrzebna. Jakie działania powinien podjąć asystent, aby poprawić sytuację rodzinną?
Co nie jest ujęte w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych?
Gdzie asystent znajdzie informację o całkowitej niezdolności do pracy podopiecznego?
Podczas pielęgnacji pacjenta ważącego 160 kilogramów, który jest unieruchomiony w łóżku, jaki sprzęt powinien zastosować asystent do czynności higienicznych?
Jakie obszary ciała mogą być narażone na odleżyny u osoby, która długo leży na boku?
Włączenie osoby z niepełnosprawnością w działalność lokalnej grupy wolontariuszy, to przykład metody pracy?
Jaki stopień niepełnosprawności powinien być przypisany osobie zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, która potrzebuje okresowej lub częściowej pomocy w realizacji ról społecznych?
Pan Karol, osoba z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną, pracuje w firmie dystrybuującej czasopisma w ramach zatrudnienia wspomaganego. Jaką formę rehabilitacji realizuje przez wykonywanie swoich obowiązków?
Jaki stopień niepełnosprawności jest przypisany 20-latkowi otrzymującemu zasiłek pielęgnacyjny?
W jakim dokumencie można znaleźć informacje o stopniu niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny związanej z tą niepełnosprawnością?
W jaki sposób można pomóc osobie z chorobą Alzheimera w swobodnym poruszaniu się po domu?
Asystent powinien zaproponować 40-letniej kobiecie z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną uczestnictwo w zajęciach, które pomogą jej w rozwijaniu umiejętności społecznych i zawodowych. Jakie zajęcia byłyby odpowiednie?
Jakie dane może uzyskać asystent z analizy orzeczenia o niepełnosprawności?
Jakie działania należy podjąć, aby zapobiegać powstawaniu odleżyn u pacjenta w pozycji leżącej?
W jakiej pozycji powinien ustawić się asystent pomagający osobie z niedowładem lewej nogi w trakcie jej wstawania z krzesła, aby zapobiec upadkowi?