Kwalifikacja: ELM.05 - Eksploatacja urządzeń elektronicznych
Zawód: Technik elektronik
W układzie cyfrowym przeprowadzono pomiary stanów logicznych na wyjściach poszczególnych bramek. Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że uszkodzeniu uległ układ

Odpowiedzi
Informacja zwrotna
Odpowiedź U4 jest prawidłowa, ponieważ analiza logiczna układu cyfrowego wskazuje, że bramka AND (U4) powinna generować sygnał wyjściowy równy 1 tylko wtedy, gdy oba jej wejścia mają stan logiczny 1. W przeciwnym razie, dla wejść 0 i 1, wynik powinien wynosić 0. W tym przypadku, jeżeli na wejściu bramki U4 widzimy dwa stany 1, a na wyjściu również otrzymujemy 1, oznacza to, że bramka działa poprawnie. Przykładem zastosowania bramek logicznych w praktyce mogą być systemy sterowania, gdzie poprawne działanie bramek jest kluczowe dla funkcjonowania całego układu. Zaawansowane układy cyfrowe, w tym te oparte na FPGA czy układach ASIC, polegają na zrozumieniu i poprawnym projektowaniu bramek logicznych. Znajomość ich działania i analizy stanów logicznych jest niezbędna dla inżynierów w dziedzinie elektroniki oraz automatyki, aby zapewnić niezawodność i efektywność projektowanych systemów.
Wybór odpowiedzi, który wskazuje na inne bramki (U1, U2, U3) jest błędny i wynika najczęściej z niepełnego zrozumienia zasad działania bramek logicznych. Każda bramka w układzie cyfrowym ma określone właściwości i zależności dotyczące stanów wejściowych i wyjściowych. Na przykład, bramka U1, jeżeli jest bramką NOT, przekształca stan 1 na 0, co nie może być przyczyną stanu 1 na wyjściu bramki AND. Z kolei błędne zrozumienie działania bramki U2, która mogłaby być bramką OR, prowadzi do założenia, że wystarczy jeden stan 1 na wejściu do uzyskania 1 na wyjściu, co nie odnosi się do sytuacji z bramką AND. U3, jako bramka NAND, również nie spełniałaby założeń dotyczących poprawności działania w kontekście podanych stanów wejściowych. Typowym błędem myślowym jest traktowanie wszystkich bramek jako zamiennych, co prowadzi do pomijania ich unikalnych właściwości. W efekcie, niewłaściwe podejście do analizy stanu logicznego konkretnej bramki rezultuje w nieprawidłowych wnioskach o jej działaniu. Aby skutecznie projektować i diagnozować układy cyfrowe, istotne jest zrozumienie i rozróżnienie funkcji poszczególnych bramek oraz ich wpływu na zachowanie całego układu.